Praha, Pankrác, justiční palác
dějiště politických procesů · náměstí Hrdinů 1300/11, 140 00 Praha-Praha 4, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Celý proces byl divadelní představení

Dostupné v: English | Česky

Vladimír Hradec byl v roce 1953 zatčen, neboť pomáhal bratřím Mašínům při vyzbrojování před jejich legendárním útěkem do Západního Německa. Ke konci patnáctiměsíčního vyšetřování mu byl předložen „scénář“ k soudnímu procesu, který se měl naučit zpaměti. Zkušený spoluvězeň jej varoval, že na „scénáři“ nesmí změnit ani slovo. Na závěr procesu prý může maximálně vyjádřit lítost, nebo – ještě lépe – mlčet. „Dva lidé během procesu říkali nějaké zbytečnosti mimo stanovený program a myslím, že jim to dost uškodilo.“ Proces začal 25. ledna 1955. „Dostával jsem otázky přesně dle protokolu a odpovídat jsem musel rovněž podle protokolu. Před započetím soudu vzal vyšetřovatel protokol a dal mi pár otázek, aby se přesvědčil, že to dovedu zpaměti.“ Vladimír Hradec seděl na soudu v druhé řadě, nepatřil k hlavním obžalovaným. Jeho rozsudek nakonec zněl 22 let. Dostal je za velezradu, vojenskou špionáž (vyzradil Mašínům, že byl na vojenském cvičení jako chemik) a rozkrádání národního majetku (v srpnu 1953 pomohl Ctiradu Mašínovi, Janatovi a Švédovi ukrást metrák dynamitu v dole Kaňk u Kutné Hory). Zdaleka na tom nebyl nejhůř. „Všichni, kteří na soudu seděli v řadě přede mnou, dostali trest smrti.“ Hradcův otec a matka byli ve stejném procesu odsouzeni na osmnáct let, bratr na šestnáct. Mnohaleté tresty byly za spoluúčast - „věděli, ale neřekli“. Proces v přeplněném sále justičního paláce byl divadlem jen pro zvané hosty, z rodiny se směla zúčastnit pouze švagrová Vladimíra Hradce. Podle pozdějšího vyprávění švagrové bylo v sále naprosté ticho a měla dojem, že tam sedí zaměstnanci ČKD Praha.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Vladimír Hradec

Vladimír Hradec

Vladimír Hradec se narodil 30. května 1931 v Poděbradech. V roce 1942 se seznámil s bratry Mašínovými, kteří se v té době přistěhovali do města. Po maturitě Vladimír začal studovat chemii, ve stejné době pomáhal Mašínům v jejich činnosti. Po útěku Mašínů byla celá rodina Hradcova zatčena a všichni byli odsouzeni k dlouholetým trestům, Vladimír Hradec na 22 let. Prošel věznicemi a tábory v Leopoldově, Jáchymově a na Borech. Po propuštění v roce 1964 pracoval ve Spolaně Neratovice.

Praha, Pankrác, justiční palác

Dostupné v: English | Česky

V budově justičního paláce od roku 1933 sídlil krajský trestní soud, v období nacistické okupace se stal komplex budov sloužící gestapu a německému soudu symbolem útlaku českého obyvatelstva a likvidace protifašistického odboje. V letech 1948–1952 byl sídlem státního soudu a státní prokuratury a odehrávaly se v něm zmanipulované soudní procesy. Od roku 1952 využíval justiční palác Nejvyšší soud a generální prokuratura, které připravily celou řadu dalších politických procesů. V současnosti v budově sídlí vrchní soud.

Praha, Pankrác, justiční palác

Na tomto místě

Celý proces byl divadelní představení

Celý proces byl divadelní představení

Vladimír Hradec
Vcítit se do psychiky nepřítele

Vcítit se do psychiky nepřítele

František Wretzl
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo