Mikulovice, továrna Muna
internační tábor pro Němce · 457, Mikulovice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Surový dozorce

Dostupné v: English | Česky

V roce 1946 byla Margit Hildegard Rajniková v osmi letech jako Němka internovaná v rozsáhlém areálu Muna Mikulovice. Společně s tetou a babičkou čekaly v přeplněném táboře na odsun do Německa. Paní Rajniková vzpomíná, že v táboře panoval velký hlad a byly v něm špatné hygienické podmínky. Někteří z dozorců měli násilnické sklony, a když se jednou malá Margit společně s dalšími dětmi vrhla na zem pro kůrku chleba, dozorce je skopal. „Měl takový vysoký boty. Komisňáky s cvoky. Jako hladový děti jsme se vrhli na kůrku chleba, a dokopal nás. Zdravotní sestra mně to potom zašívala. Dodnes tady mám jizvu.“ Nakonec nebyl nikdo z rodiny zařazen do odsunu a po deseti týdnech byli propuštěni.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Margit Hildegard Rajniková

Margit Hildegard Rajniková

Margit Hildegard Rajniková, dívčím příjmením Neugebauer, se narodila rodičům německé národnosti v roce 1937 v obci Uhelná (Sörgsdorf) na Jesenicku. Bylo to těsně před druhou světovou válkou, která velmi silně poznamenala celý její život. Její otec Adolf musel narukovat do wehrmachtu, na konci války byl raněn a několik měsíců se léčil. Nakonec skončil v sovětské okupační části Německa, a protože v Československu již probíhal odsun Němců, nemohl se vrátit domů za svou dcerou. Margit o něm až do roku 1954 nic nevěděla. Její matka Elfriede zemřela v roce 1943 na následky mimoděložního těhotenství, a tak malá Margit v nejtěžších chvílích svého života zůstala bez rodičů. Naštěstí se jí ujali strýc a teta Rongovi z Javorníku (Jauering). S nimi pak zažila příchod sovětských vojsk do dnes již zaniklé obce Hraničná (Gränzgrund). Po válce byl její strýc jako Blockleiter zatčen a několik let vězněn, a protože se čekalo na rozhodnutí soudu o jeho vině či nevině, nebyly Margit Rajniková s tetou zařazeny do odsunu Němců. Prošly ale internačním táborem v Muně Mikulovice, odkud odjížděly transporty do Německa. Na tento tábor má dodnes velmi špatné vzpomínky. Po válce vystudovala zemědělskou školu a pracovala na státním statku v Javorníku.

Mikulovice, továrna Muna

Dostupné v: English | Česky

Rozsáhlý areál Muna Mikulovice vznikl za druhé světové války a byl používán jako zajatecký tábor, muniční továrna a sklad pro potřeby wehrmachtu. Po válce v něm před odsunem do Německa bylo internováno padesát dva tisíc Němců z Jesenicka. Později sloužil jako výcvikové středisko Sboru národní bezpečnosti a potom více než šedesát let patřil Československé armádě. Dnes areál patří obci Mikulovice a část neziskové organizaci Hnutí Brontosaurus Jeseník.

Mikulovice, továrna Muna

Na tomto místě

Surový dozorce

Surový dozorce

Margit Hildegard Rajniková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo