Hagibor
Both sports venue and labour camp · Vinohradská 1201/159, 100 00 Prague-Prague 10, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Silvestrovské dobrodružství

Dostupné v: English | Česky

V létě 1944 vznikl v Praze na Hagiboru pracovní tábor, v němž se zpracovávala slída. Na nucené práce sem byli sváženi židovští „míšenci“ prvního stupně a muži i ženy jak židovského, tak nežidovského původu, kteří žili ve smíšeném manželství. „Dostala jsem telegram, že se mám dostavit do Prahy na Hagibor. Přemýšlela jsem: Jít, nebo nejít? Bohužel, člověk žil v neustálém strachu. Nedalo se nic dělat, šla jsem,“ vypráví Anita Gaydečková. Zatímco Pražané mohli každý den po skončení práce odejít domů, mimopražští zůstávali v táboře. Pamětnice vzpomíná, jak se i jí jednou podařilo tábor tajně opustit: Nový rok 1945 přivítala na svobodě. „Dostala jsem od kamarádů šmírák, že mám podlézt pod dřevěným plotem a že na mě budou čekat, abychom společně oslavili silvestr.“ Akce se zdařila a Anita Gaydečková strávila s přáteli příjemný večer. Když se pak plížila zpět do tábora, narazila sice na jednoho z dozorců, ale ten byl tak opilý, že jí nevěnoval pozornost. Ráno už zase byla na svém místě., takže její silvestrovská "vycházka" neměla žádnou nepříjemnou dohru.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Anita Gaydečková

Anita Gaydečková

Narodila se 23. července 1919 v Teplicích do židovské rodiny. Koncem 30. let se ji rodiče rozhodli poslat z Olomouce, kde žili, na studia do Francie. Odjezd nebyl pro Anitu jednoduchý, protože se těsně předtím seznámila s Jindřichem Gaydečkou, mladíkem německého původu, a zamilovala se do něj. Po Mnichovu se na jeho přání a proti vůli rodičů vrátila domů, nechala se pokřtít a 17. září 1939 se za Jindřicha provdala. Tímto sňatkem si zachránila život. Zatímco rodiče byli v roce 1942 deportováni do Osvětimi a sestra se svým manželem o půl roku později do Terezína, Anita dostala až na sklonku léta 1944 předvolání k nástupu do pracovního tábora na pražském Hagiboru. Tam do konce ledna 1945 třídila slídu a pak ji odvezli do Terezína, kde se dočkala konce války. Po ní se shledala s manželem, ale rodiče, sestra i švagr zahynuli.

Hagibor

Dostupné v: English | Česky

Hagibor is the Hebrew word for a hero. It is also the name of a sports club that started to train in Prague-Strašnice in 1926. The club used the premises that belonged to The Jewish Community of Prague. The area was intended as a construction site for future Jewish hospital and it adjoined an institution for ill people. Soon, the name Hagibor started to be used for the entire compound. During the Nazi occupation of Czechoslovakia, Hagibor was one of the few places in Prague where Jewish children could gather and play. The sports instruction was given by a famous Jewish teacher, Freddy Hirsch. In 1943, the institution for ill was closed down, and it was also forbidden to use the sport venues. Subsequently, Hagibor was turned to a labour camp for processing mica. Shortly after the war, Hagibor served as an internment place for so called collaborators and for deported Germans.

Hagibor

Na tomto místě

Silvestrovské dobrodružství

Silvestrovské dobrodružství

Anita Gaydečková
Židovské děti vítány!

Židovské děti vítány!

Hana Trávová, rozená Ze…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo