Praha 10, Hagibor
sportoviště, od roku 1944 pracovní tábor · Vinohradská 1201/159, 100 00 Praha-Praha 10, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Silvestrovské dobrodružství

Dostupné v: English | Česky

V létě 1944 vznikl v Praze na Hagiboru pracovní tábor, v němž se zpracovávala slída. Na nucené práce sem byli sváženi židovští „míšenci“ prvního stupně a muži i ženy jak židovského, tak nežidovského původu, kteří žili ve smíšeném manželství. „Dostala jsem telegram, že se mám dostavit do Prahy na Hagibor. Přemýšlela jsem: Jít, nebo nejít? Bohužel, člověk žil v neustálém strachu. Nedalo se nic dělat, šla jsem,“ vypráví Anita Gaydečková. Zatímco Pražané mohli každý den po skončení práce odejít domů, mimopražští zůstávali v táboře. Pamětnice vzpomíná, jak se i jí jednou podařilo tábor tajně opustit: Nový rok 1945 přivítala na svobodě. „Dostala jsem od kamarádů šmírák, že mám podlézt pod dřevěným plotem a že na mě budou čekat, abychom společně oslavili silvestr.“ Akce se zdařila a Anita Gaydečková strávila s přáteli příjemný večer. Když se pak plížila zpět do tábora, narazila sice na jednoho z dozorců, ale ten byl tak opilý, že jí nevěnoval pozornost. Ráno už zase byla na svém místě., takže její silvestrovská "vycházka" neměla žádnou nepříjemnou dohru.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Anita Gaydečková

Anita Gaydečková

Narodila se 23. července 1919 v Teplicích do židovské rodiny. Koncem 30. let se ji rodiče rozhodli poslat z Olomouce, kde žili, na studia do Francie. Odjezd nebyl pro Anitu jednoduchý, protože se těsně předtím seznámila s Jindřichem Gaydečkou, mladíkem německého původu, a zamilovala se do něj. Po Mnichovu se na jeho přání a proti vůli rodičů vrátila domů, nechala se pokřtít a 17. září 1939 se za Jindřicha provdala. Tímto sňatkem si zachránila život. Zatímco rodiče byli v roce 1942 deportováni do Osvětimi a sestra se svým manželem o půl roku později do Terezína, Anita dostala až na sklonku léta 1944 předvolání k nástupu do pracovního tábora na pražském Hagiboru. Tam do konce ledna 1945 třídila slídu a pak ji odvezli do Terezína, kde se dočkala konce války. Po ní se shledala s manželem, ale rodiče, sestra i švagr zahynuli.

Praha 10, Hagibor

Dostupné v: English | Česky

Hagibor znamená hebrejsky „hrdina“. Byl to také název sportovního klubu, jehož členové od roku 1926 trénovali a zápolili v pražských Strašnicích. Klub využíval pozemky patřící pražské židovské obci, které byly určeny pro stavbu židovské nemocnice a těsně sousedily s ústavem pro choré. Název Hagibor se záhy začal používat pro celý areál. V době nacistické okupace Československa to bylo jedno z mála míst v Praze, kde se židovské děti mohly scházet a hrát si. Sportovní průpravu dostávaly od známého židovského pedagoga Alfreda „Fredyho“ Hirsche. V roce 1943 však byl chorobinec zrušen a znemožněno bylo i další využívání sportovišť. Z Hagiboru se pak stal pracovní tábor, kde se zpracovávala slída. Těsně po válce v něm byli internováni tzv. kolaboranti a odsunovaní Němci.

Praha 10, Hagibor

Na tomto místě

Silvestrovské dobrodružství

Silvestrovské dobrodružství

Anita Gaydečková
Židovské děti vítány!

Židovské děti vítány!

Hana Trávová, rozená Ze…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo