Praha 6 - Ruzyně, kasárna
nacistické popraviště · Pilotů 217/12, 161 00 Praha-Praha 6, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Stali se číslem

Dostupné v: English | Česky

Vojmíra Srdečného, studenta Ústavu pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy, odvezli Němci do ruzyňských kasáren dva dny poté, co se 15. listopadu 1939 zúčastnil pohřbu Jana Opletala. „Přivítání v Ruzyni nebylo zrovna příjemné, poněvadž byl sychravý den a na cestě hodně bláta. Občas některé skupině řekli ,Hinlegen!‘. To si člověk musel lehnout a pak se nám prošli po zádech. Dlouhý kabát, který jsem měl na sobě, byl ještě druhý den při cestě vlakem celý zablácený a mokrý,“ vypráví Vojmír Srdečný. Z Ruzyně mohli odejít jen zahraniční studenti a studenti mladší dvaceti let. Ostatní se stali číslem, které dostali na provázku. Z kasáren šli pěšky na železniční nádraží, odkud je odvezli vlakem do Německa. Netušili, že míří do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

17. listopad 1939

17. listopad 1939

Dne 28. října 1939 se v Praze konaly protinacistické demonstrace, při nichž byl postřelen student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal. Zraněného medika převezli do nemocnice, kde svým zraněním po několika dnech podlehl. Pohřeb Jana Opletala, který se konal 15. listopadu, se spontánně změnil v další demonstraci. O dva dny později Němci uzavřeli všechny české vysoké školy a popravili devět studentských vůdců. Přes tisíc studentů bylo následně z kolejí odvezeno do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg. Na paměť této události byl 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

Praha 6 - Ruzyně, kasárna

Dostupné v: English | Česky

Dne 17. listopadu 1939 Němci v ruzyňských kasárnách zastřelili devět studentů, kteří stáli v čele protinacistických demonstrací. Na území protektorátu šlo o vůbec první případ tzv. sonderbehandlungu (doslova „zvláštní zacházení“, termín používaný pro likvidaci bez soudu). Dalších 1200 studentů bylo odtud odesláno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Pětatřicet z nich se domů už nevrátilo. V kasárnách se popravovalo i během prvního stanného práva, vyhlášeného v září 1941. Tehdy tu šli na smrt i důstojníci z odbojové organizace Obrana národa. Do ledna 1942 bylo v ruzyňských kasárnách zastřeleno nebo oběšeno 247 lidí. V roce 1948 byl objekt přejmenován na kasárna 17. listopadu.

Praha 6 - Ruzyně, kasárna

Na tomto místě

Sráželi studentům klobouky z hlavy

Sráželi studentům klobouky z hlavy

Jan Šabršula
Stali se číslem

Stali se číslem

17. listopad 1939
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo