Dunkerque
strategický přístav 2. světové války · 17 Rue Jean Jaurès, 59140 Dunkerk, Francie
  • Příběh
  • Místo

Snažil jsem se vidět nepřítele

Dostupné v: English | Česky

Brigáda Jiřího Horáka se k Dunkerque dostala kvůli rozporům mezi britským vedením a čs. orgány až začátkem října 1944, tedy měsíc po vyplutí z Anglie. Při obléhání přístavu sloužil Jiří Horák v pozorovacím tanku: „Úkolem tanku bylo jít s jednotkou pěšáků, podporovat je. Oznámili nám cíle; přišel například pěšák a řekl, tam a tam je kulometné hnízdo. Já jsem hnízdo lokalizoval na mapě a dával telefonem vědět střelci, kam má směřovat palba.“ Horák nesloužil jen u tanku, ale i na pozorovatelnách, které bývaly zřizovány nejčastěji na střeše opuštěného stavení: „Když jsem nastupoval na pozorovatelnu večer, zůstal jsem tam celou noc, celý den a ještě jednou celou noc, ráno potom mě přišli vystřídat. Seděl jste někde pod střechou a zpod zdvižených tašek jste sledoval svůj úsek. Snažil jste se vidět nepřítele. Věděl jste, že před vámi je pěší jednotka, a musel jste sledovat, co se děje za ní.“ Pozorování předával telefonicky dělostřelecké baterii. Horák dále pracoval ve výpočetním středisku, které každé ráno obdrželo letecké fotografie a připravovalo palebné operace. „Jednou jsem šel pěšky se zapisovačem, radistou a telefonistou. Při přechodu přes jeden kanál jsme utopili radiostanici. Chtěli jsme se přeplavit na voru a jeden kluk, takový nešikovný, z něho spadl a utopil ji. Přišli jsme na pozorovatelnu, dál už jsme nemohli. Zjistili jsme tam, že není telefonické spojení, takže jsem musel jít po drátu zpátky a opravit linku. Když jsem se vracel, začal mě ostřelovat snajpr. Zahrabal jsem se a slyšel jsem, že střelil blízko mě do země. Vystrčil jsem trochu přilbu a on střelil. Udělal jsem to podruhé, zase vystřelil… Sebral jsem se a utekl za barák.“ Nejzdařilejší akce se Horákovi povedla, když se do obklíčení dostalo britské družstvo s těžce raněným vojákem. Horák znal dokonale terén a zmíněnou jednotku vyvedl z obklíčení. Za tento čin mimo jiné obdržel medaili Za chrabrost před nepřítelem.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jiří Horák

Jiří Horák

Narodil se 27. 7. 1919 v Poděbradech. V roce 1938 odmaturoval a odjel na příkaz svého otce na zkušenou do Anglie. Měl se tam naučit jazyk a nabrat zkušenosti pro řízení rodinného podniku. Dne 15. března 1939 se přihlásil na československém velvyslanectví v Londýně jako dobrovolník budoucí československé armády. V květnu 1940 byl do armády skutečně povolán. Odjel transportem dobrovolníků do pevnosti Agde ve Francii, kde se ustavovala 1. čs. divize. Po pádu Paříže v červnu roku 1940 byl s ostatními československými vojáky evakuován trajektem do Anglie. Brzy Horák započal svůj dělostřelecký výcvik v Morton Morell. Po něm se přihlásil a byl vybrán k parašutistickému výcviku, který prodělal během roku 1942. Dne 30. srpna 1944 se jako člen československé obrněné brigády nalodil v Londýně do transportních lodí a odplul přes Lamanšský průliv k francouzským břehům. K Dunkerque se brigáda kvůli neshodám mezi britským velením a čs. orgány dostala až začátkem října 1944. U Dunkerque velel Horák pátracímu tanku a vyznamenal se při akci, kde dokázal navigovat jednotku anglických vojáků z německého obklíčení. Po kapitulaci německé posádky v Dunkerque se přesunul do Československa. Horák obdržel tři vysoká vojenská vyznamenání: Československý válečný kříž, Československou medaili Za chrabrost před nepřítelem a medaili Za zásluhy. Po válce se chtěl vrátit do rodinné sklárny, tu však v roce 1948 zabavili komunisté a Horák se musel živit nejrůznějším způsobem. Pracoval např. jako čistič soustružnických rohožek, později jako řidič nákladního auta. Po roce 1990 mu stát vrátil někdejší rodinnou brusírnu skla v dezolátním stavu a s nevyjasněnými právními závazky.

Dunkerque

Dostupné v: English | Česky

Francouzské přístavní město, ve kterém se za druhé světové války odehrála velká bitva během německé invaze. Přes tento strategický přístav se do Anglie evakuovalo přes tři sta tisíc vojáků. Operace za znovudobytí Dunkerque začala 7. října 1944. Němci město opevnili a odolávali útokům Spojenců až do 9. května 1945. Významnou úlohu při dobývání města sehrála Československá samostatná brigáda. Velitel německé pevnosti se nakonec vzdal československému brigádnímu generálovi Aloisi Liškovi.

Dunkerque

Na tomto místě

Byla to strašná řež

Byla to strašná řež

Otmar Malíř
Obléhání Dunkerque místo návratu domů

Obléhání Dunkerque místo návratu domů

Jan Perl, podplukovník v. v.
Snažil jsem se vidět nepřítele

Snažil jsem se vidět nepřítele

Jiří Horák
Ten zatracenej Dunkerque

Ten zatracenej Dunkerque

Antonín Špaček, ge…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo