Tobruk
Libyan port city · Tubruq, Libya
  • Story
  • Place

Po zuby ozbrojení zajatci

Available in: English | Česky

Během bojů v severní Africe zažil Jan Šanovec, dle svých slov, podivuhodnou příhodu s Italy. Australská divize zajala přes sto tisíc italských vojáků včetně jejich výzbroje. Australané poprosili Čechoslováky, aby zajatce dopravili z Tobrúku do Alexandrie. Jan Šanovec dostal na tento úkol přiděleno deset nepříliš ozbrojených mužů. Když spatřil celou zajatou italskou brigádu, znejistěl: „Měli obrněná auta, měli děla a všechno možný. A já jsem říkal: ‚Ježišmarjá, a co ty zbraně?‘ Provedli mě, ukázali mi ty obrněné vozy, samozřejmě v těch obrněných vozech měli u kulometů střelivo, všechno možné. U děla měli náboje a tak dále. A jeli jsme.“ Jan Šanovec spolu s dalšími deseti špatně vybavenými vojáky převezli po zuby ozbrojené italské zajatce do Alexandrie. „My jsme se o ně nemuseli starat, oni se hlídali sami. Večer si vždycky zazpívali a to bylo všechno. A byli rádi, že jsou v zajetí, že nemusí válčit.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Podplukovník Jan Šanovec

Podplukovník Jan Šanovec

Narodil se v Praze. Již před válkou odešel do vojenské školy a při mobilizaci v roce 1938 velel baterii 30. záložního pluku. Po obsazení Československa německou armádou v roce 1939 překročil ilegálně hranice do Polska, ale po německém útoku na Polsko odjel do Rumunska. Cestou byl zadržen Sověty. Poté měl pokračovat do Francie, ale místo toho zamířil na Střední východ, kde se zúčastnil bojů v Sýrii a Libanonu a u Tobrúku. Poté odplul lodí kolem Afriky do Anglie, kde se stal šifrantem zpravodajské skupiny Františka Moravce. Dne 5. 5. 1945 vstoupil jako voják 2. pěší divize americké armády do Československa a následně se dostal do Plzně, kde zažil konec války. Po válce odešel studovat válečnou školu, posléze se stal zpravodajským důstojníkem a poté pracoval na velitelství praporu v Plzni. V roce 1948 byl propuštěn z armády za protisovětskou činnost, následně byl 10. 11. 1948 zatčen a převezen na půlroční vězení na samotku do Mladé Boleslavi. Odtud odjel na Mírov. V roce 1950 byl poslán pro nedostatek usvědčujících materiálů jen na 2 roky do tábora nucených prací. Po svém propuštění pracoval v papírně. V roce 1968 byl rehabilitován a povýšen na podplukovníka.

Tobruk

Available in: English | Česky

The North-African port of Tobruk was the cause of a number of battles of WW2. The city was captured repeatedly by both sides. In October 1941, units of the Czechoslovak Army under Lt Col Karel Klapálek also took part in the defense of the city.

Tobruk

On this place

A Soldier at Seventeen

A Soldier at Seventeen

Lieutenant Colonel (ret.)…
Blessing from the Sky

Blessing from the Sky

Pavel Vranský
POWs Armed To the Teeth

POWs Armed To the Teeth

Lieutenant Colonel Jan Šanovec
You Wait Where From They Shoot at You

You Wait Where From They Shoot at You

Stanislav Hnělička
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password