Horní Slavkov (tábor XII.)
bývalý komunistický vězeňský tábor · U Lesoparku 747/1, 357 31 Horní Slavkov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

V táboře smrti

Dostupné v: English | Česky

V listopadu 1951 byl Vlastimir Maier v pouhých osmnácti letech zařazen do nápravně pracovního tábora XII při uranových dolech u Horního Slavkova. Panovaly v něm otřesné podmínky a mezi vězni byl přezdíván táborem smrti. Měsíc před příchodem Vlastimira Maiera se v něm pokusilo jedenáct vězňů o útěk. Nakonec přežili pouze dva a na dvanáctce byl nastolen zostřený režim. Vězni chodili na šachtu navzájem svázáni lanem, aby se nemohli utéct. „Stačilo, aby první vlna zakopla, a všichni spadli. Bylo tam padesát šedesát lidí.“ Při návratu ze šachty museli často ve velkých mrazech a mokrých věcech stát dlouhé minuty na nástupu. „Přes tu zimu to byla katastrofa. Měli jsme třeba vodu v gumákách. V těch šachtách byla voda, a tak jsme byli mokří. Venku bylo dvacet stupňů mrazu i víc.“ Vlastimir Maier vzpomíná, že političtí vězni byli terorizováni dozorci a za každou maličkost se dostali do korekce, což byla malá betonová kobka, kde v zimních měsících promrzli na kost. Nejenže byli vězni terorizováni, ale při těžké práci v dolech ani nedostávali dost jídla. „Tam byl hlad, na té dvanáctce, to bylo strašný. Chodili jsme ke kuchyni pro shnilý brambory. Jenomže tam nás bylo asi padesát na té skládce, tak toho člověk moc neulovil.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Vlastimir Maier

Vlastimir Maier

Narodil se v roce 1932 v Postřelmově. Po komunistickém převratu založil s kamarádem odbojovou skupinu Expres. Přepadávali místní komunistické funkcionáře a tiskli protikomunistické letáky. V dubnu 1951 byl zatčen a v témže roce odsouzen za velezradu a špionáž k patnácti letům vězení. Byl poslán do pracovních táborů u Horního Slavkova a Jáchymova. Prošel tábory XII, Prokop, Barbora, Vykmanov II, Nikolaj. Pracoval i na obávané Věži smrti, kde se třídil vysoce radioaktivní uran. Dále již odmítal pracovat v dolech. Strávil tři týdny v korekci a pak byl poslán do věznice v Leopoldově. V roce 1960 byl propuštěn. Ve věznicích a táborech strávil bezmála deset let. Po propuštění se vrátil do Postřelmova. Až do důchodu pracoval v MEZ Postřelmov. Je předsedou pobočky Konfederace politických vězňů v Šumperku.

Horní Slavkov (tábor XII.)

Dostupné v: English | Česky

Tábor byl založen v roce 1951 a v témže roce proslul útěkem jedenácti vězňů v noci na 15. října. Při něm byl smrtelně postřelen jeden z dozorců. Útěk se však nezdařil, druhý den byli uprchlíci postříleni či pochytáni. Dvěma se podařilo ještě nějakou dobu unikat, i oni však byli později zastřeleni. Dva chycení vězni byli později odsouzeni k trestu smrti. Přežili pouze Karel Kukal a Zdeněk Štich, po výsleších doživotně psychicky i fyzicky poznamenaný. Tábor byl uzavřen v srpnu 1954, uran se na Slavkovsku přestal těžit o rok později.

Horní Slavkov (tábor XII.)

Na tomto místě

Plížil jsem se před zraky strážného

Plížil jsem se před zraky strážného

Luboš Jednorožec
Utíkali jsme v noci

Utíkali jsme v noci

Karel Kukal
V táboře smrti

V táboře smrti

Vlastimir Maier
Za smeknutí byla korekce

Za smeknutí byla korekce

Vladimír Chlupáč
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo