Ruzyně, Military Quarters
Nazi execution ground · Pilotů 217/12, 161 00 Prague-Prague 6, Czech Republic
  • Příběh
  • Místo

Sráželi studentům klobouky z hlavy

Dostupné v: English | Česky

Jana Šabršulu přivezli do ruzyňských kasáren časně ráno 17. listopadu 1939, spolu s dalšími studenty z Masarykovy koleje v Dejvicích. „Tady už na nás čekali esesáci vyzbrojení holemi. Sráželi studentům klobouky z hlavy, nutili je válet se v blátě.“ Dlouhé hodiny studenti museli stát bez pohnutí v jízdárně kasáren, před namířenými kulomety. Nesměli spolu mluvit, hýbat se, dojít si na záchod. "Když nám pak dovolili si sednout, zůstal jsem raději stát, než abych si sedl do pokálených pilin.", vzpomíná Jan Šabršula. Čekal ho transport do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jan Šabršula

Jan Šabršula

Narodil se v roce 1918 v Bojkovicích u Uherského Brodu. Jeho otec byl ředitelem obchodní akademie a náčelníkem sokolské župy. V říjnu 1937 Jan Šabršula vstoupil do armády, studoval důstojnickou školu. V roce 1938 sloužil v pohraničí u Slavonic. Na podzim 1939 začal studovat francouzštinu a němčinu na Filozofické fakultě UK v Praze, bydlel na Masarykově koleji v Dejvicích. V listopadu se zúčastnil pohřbu Jana Opletala, byl zatčen a internován v koncentračním táboře Sachsenhausen, propuštěn byl v prosinci 1940. Jeho otec byl zatčen v roce 1941 a zemřel v Osvětimi. V květnu 1945 se Jan zapojil do povstání proti okupantům v Havlíčkově Brodě. Po válce dostudoval, působil jako středoškolský a posléze vysokoškolský pedagog, nejdéle na katedře romanistiky Filozofické fakulty UK v Praze. Jan Šabršula několikrát navštívil Francii, tedy podle komunistů pravidelně jezdil do KC - kapitalistické ciziny. Agenti zpravodajské služby (správy) Generálního štábu Ministerstva národní obrany (rozvědka) ho jako poručíka v záloze se znalostmi cizích jazyků v roce 1962 kontaktovali a tzv. zverbovali jako tajného spolupracovníka. Jan Šabršula podepsal závazek v únoru 1963 s úkoly tzv. „bourače“, agenta chodce v prostoru „zájmových objektů“ v cizině s krycím jménem „Vědec“. V červnu 1964 byl však ze spolupráce vyřazen jako neochotný a zbytečný. Podle archivní dokumentace s ním nebyla rozvinuta žádná spolupráce.

Ruzyně, Military Quarters

Dostupné v: English | Česky

On November 17, 1939, nine students were shot, who were in the lead of anti-Nazi demonstrations. It was for the first time when they used the so-called “sonderbehandlung,” (execution without trial), in the area of Protectorate. More students – 1,200 in total – were sent from here to the Sachsenhausen concentration camp. Even during the first martial law, in September 1941, there were the executions, (beside others the officers of a resistance organization called Defence of the Nation). Until January 1942 there were about 247 people shot or hanged.

Ruzyně, Military Quarters

Na tomto místě

Sráželi studentům klobouky z hlavy

Sráželi studentům klobouky z hlavy

Jan Šabršula
Stali se číslem

Stali se číslem

17. listopad 1939
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo