Terezín, Velká pevnost
židovské ghetto · Pražská 234, 411 55 Terezín, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Následovala jsem svého manžela

Dostupné v: English | Česky | Deutsch

Ilsa Maier si těsně před odjezdem do Terezína vzala svého přítele z Brna. „Kvůli svatbě se za mnou do Brna vrátil z České Lípy, kde za druhé světové války pracoval v rámci totálního nasazení. Dovolili nám sňatek, abychom mohli být spolu a společně odjet neznámo kam. Na konci roku 1941 jsem s manželem a matkou odjela jedním z prvních transportů do Terezína. V roce 1944 mému muži přikázali, aby nastoupil do transportu na východ, tak jsem se dobrovolně přihlásila s ním. Mysleli jsme si, že budeme zakládat nový tábor, vypadalo to stejně, jako když jsme zakládali Terezín. V Osvětimi nás rozdělili, muži šli tam, ženy tam. Mě vybrali na život.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

llsa Maier

llsa Maier

Ilsa Maier se narodila 15. května 1922 v Brně jako Ilsa Drexlerová do dobře situované židovské rodiny. Podle svých slov prožívala velmi šťastné dětství až do svých 17 let. Tehdy - 15. srpna 1939 - zfanatizovaná skupinka nacistů zaútočila na Židy v jedné z brněnských kaváren a Ilsin tatínek útok nepřežil. Pokus o odjezd do Anglie zmařilo vypuknutí druhé světové války v září 1939. I přes sílící perzekuci židovského obyvatelstva se Ilsa snažila žít normálním životem, dokud to bylo možné. Studovala reálné gymnázium, poté pracovala v židovské školce. Koncem roku 1941 však spolu s matkou musely nastoupit do jednoho z prvních transportů do terezínského ghetta. Tam Ilsa pracovala nejprve jako ošetřovatelka u kojenců, kvůli sérii onemocnění však po čase musela zdravotnictví opustit a pracovala jako vychovatelka předškolních dětí. Když byl její tehdejší manžel, kterého si vzala těsně před odjezdem do Terezína, roku 1944 přikázán do transportu na východ, Ilsa se dobrovolně přihlásila s ním. V Osvětimi-Birkenau se Ilsa setkala se svou sestřenicí Markétou (později Novákovou) a spolu byly v selekci určeny na práci. Ilsa Maier i Markéta Nováková jsou zachyceny na unikátním snímku neznámého fotografa - nacistického dozorce. Ilsa po mnoha letech fotografii náhodně objevila v newyorském knihkupectví v publikaci o osvětimském veliteli Rudolfu Hössovi. Po šesti týdnech v Birkenau byly obě sestřenice transportovány do slezského městečka Bad Kudowa (česky Lázně Chudoba, dnes Kudowa Zdroj v Polsku) jen pár kilometrů od českého Náchoda. Byly internovány v koncentračním táboře spadajícím pod tábor Gross-Rosen a musely pracovat v těžkých podmínkách ve zbrojním průmyslu. V Kudowě se také v květnu 1945 dočkaly osvobození. Po válce se Ilsa shledala se svou matkou i babičkou, zato její manžel zahynul v Dachau. Začala studovat a sblížila se s manželovým přítelem Františkem Maierem, za kterého se nakonec provdala. Celá rodina využila pozvání strýce a roku 1947 odcestovala do USA. Úvahy, zdali mají v Americe zůstat, nebo se vrátit, vyřešil únorový komunistický převrat. Ilsa s rodinou dodnes žije v USA, vychovala dva syny. Do staré vlasti se často vrací, především za svou sestřenicí Markétou Novákovou.

Terezín, Velká pevnost

Dostupné v: English | Česky | Deutsch

Pevnost byla založena v roce 1780 Josefem II. Skládala se ze dvou částí – Hlavní a Malé pevnosti. V Hlavní pevnosti zřídili nacisté v listopadu 1941 židovské ghetto, civilní obyvatelstvo se muselo vystěhovat. Za sebemenší provinění byli obyvatelé ghetta posíláni do Malé pevnosti, což se pro Žida prakticky rovnalo rozsudku smrti, nebo byli zařazeni do transportu na Východ. Pro tyto účely nacisté zřídili zvláštní železniční vlečku, která vedla z blízkého nádraží Bohušovice nad Ohří. Přímo z města byly vypravovány transporty do likvidačních táborů smrti Osvětim, Majdanek, Treblinka, Sobibor, Chelmno a dalších. Z celkového počtu 87 tisíc lidí (63 transportů) se vrátilo asi 3600.

Terezín, Velká pevnost

Na tomto místě

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Alžběta Dostálová (Mo…
Co si to ten smradlavej Žid dovoluje

Co si to ten smradlavej Žid dovoluje

Anna Hyndráková
Následovala jsem svého manžela

Následovala jsem svého manžela

llsa Maier
Tajné výpravy do ghetta

Tajné výpravy do ghetta

Taťána Bubníková, roz. Kal…
V ghettu se pořád šířily nějaké pověsti

V ghettu se pořád šířily nějaké pověsti

Eva Roubíčková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo