Dunkerque
strategický přístav 2. světové války · 17 Rue Jean Jaurès, 59140 Dunkerk, Francie
  • Příběh
  • Místo

Byla to strašná řež

Dostupné v: English | Česky

V říjnu 1944 byl Otmar Malíř přesunut za čs. brigádou do Dunkerque. Přístav Dunkerque okupovala zhruba dvanáctitisícová německá posádka. Čechoslováci měli za úkol udržet Němce v přístavu a nepustit je z obklíčení. Nebylo to jednoduché, protože vojáci wehrmachtu měli velkou přesilu. Jedna z prvních bojových akcí byla naplánována velením brigády na 28. října, k příležitosti státního svátku. „Dvacátého osmého října jsme poprvé zaútočili. Bylo to v době národního svátku, aby Němci nepočítali s útokem a nebyli pozorní. Překvapili jsme je. V pět hodin ráno začal útok, a kdyby byl lépe připravený, mohli jsme obsadit celý Dunkerque. Němečtí vojáci utíkali z bunkrů v podvlíkačkách. Dopadlo to tak, že jsme zajali tři sta vojáků a šest důstojníků a vrátili jsme se na původní pozice.“ Další útok byl naplánován na 5. listopadu. „Jak naši začali útočit, tak po nás německý tanky a děla začaly střílet. Hned jsme ztratili osm tanků a útok byl odvolán. Byla to strašná řež, protože jsme od naší brigády ztratili asi osmnáct tanků a byla spousta zraněných a mrtvých. Němců tam také padlo hodně.“ U Dunkerque se Otmar Malíř dostal ještě do mnoha životu nebezpečných situací.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Otmar Malíř

Otmar Malíř

Narodil se v roce 1923 v Prostřední Suché (dnes Havířov). V září 1942 byl nucen narukovat do wehrmachtu. Po výcviku v Horb am Neckar u Stuttgartu byl převelen do Afriky. S Afrikakorps prošel boji v Libyi a Tunisku. V květnu 1943 byl zajat Brity. V zajateckém táboře v Tunisku se přihlásil jako Čechoslovák a čtyři měsíce dělal závozníka v Pioneer Corps. Potom byl s ostatními Čechoslováky transportován do Velké Británie, kde se stal vojákem Československé samostatné brigády. Po vylodění spojeneckých vojsk v Normandii se zúčastnil obléhání přístavního města Dunkerque. V Československu dělal krátce instruktora v Moravské Třebové. Demobilizován byl v lednu 1946 v hodnosti desátníka. Krátce nato nastoupil jako úředník ČSD v Branné na Šumpersku. Stal se členem národního výboru za Čs. stranu národně socialistickou. Po únoru 1948 byl z národního výboru vyloučen a zbaven místa úředníka. S prověřenými lidmi následně založil protikomunistickou odbojovou skupinu, která se chystala na svržení bolševické moci. V červnu 1955 byl zatčen a poté u Vyššího vojenského soudu v Trenčíně odsouzen na dvacet let odnětí svobody a propadnutí veškerého majetku. Ve věznicích na Mírově a v Leopoldově si nakonec odseděl osm let, sedm měsíců a osm dní. Po roce 1989 organizoval v Havířově Sdružení politických vězňů, později KPV, okr. pobočka Karviná, které několik let předsedal. Byl také jedním z iniciátorů odhalení pamětní desky padlým vojákům druhé světové války z Těšínska. V současnosti žije v Havířově.

Dunkerque

Dostupné v: English | Česky

Francouzské přístavní město, ve kterém se za druhé světové války odehrála velká bitva během německé invaze. Přes tento strategický přístav se do Anglie evakuovalo přes tři sta tisíc vojáků. Operace za znovudobytí Dunkerque začala 7. října 1944. Němci město opevnili a odolávali útokům Spojenců až do 9. května 1945. Významnou úlohu při dobývání města sehrála Československá samostatná brigáda. Velitel německé pevnosti se nakonec vzdal československému brigádnímu generálovi Aloisi Liškovi.

Dunkerque

Na tomto místě

Byla to strašná řež

Byla to strašná řež

Otmar Malíř
Obléhání Dunkerque místo návratu domů

Obléhání Dunkerque místo návratu domů

Jan Perl, podplukovník v. v.
Snažil jsem se vidět nepřítele

Snažil jsem se vidět nepřítele

Jiří Horák
Ten zatracenej Dunkerque

Ten zatracenej Dunkerque

Antonín Špaček, ge…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo