Łódź, textile factory
detention camp · Generała Lucjana Żeligowskiego 41/43, Łódź, Poland
  • Příběh
  • Místo

Poslední korespondenční lístek

Dostupné v: English | Česky

Skupina osmdesáti osmi dětí odvlečených z Lidic je uvězněna v prostoru bývalé textilní továrny v Lodži - Litzmannstadtu. Několik šťastných chlapců a děvčat je vybráno na převýchovu a ostatní dostávají korespondenční lístky a obyčejnou tužku, aby napsaly vzkaz někomu z rodiny. Děti mučené hladem, zimou a nedostatkem elementární hygieny píšou úpěnlivé prosby: „Milá tetičko, přijměte ode mě srdečný pozdrav z Polska. Prosila bych vás o nějaké šaty anebo spodní prádlo. A pošlete mi hřeben nůž a punčochy...“ píše Marie Pitínová tetě Kvasničkové do Prahy. „Pošlete to co nejdřív, protože nevím, kdy odsud pojedem.“ Skupina byla opravdu hned nato odvezena do Chelmna a zde byly děti usmrceny v pojízdných plynových komorách. Když lístky došly adresátům, nikdo z odesílatelů už nejspíš nebyl naživu. Proč je nacisté nechali lístky napsat, ptá se dodnes bratr Marie Pitínové Jiří, který válku přežil jako kojenec. A má jedinou odpověď: „Lístky měly být důkaz, že je s nimi všechno v pořádku, aby tady lidé v protektorátu byli klidní. Lístek je ze 4. července, to znamená, že v té době ještě byla živá. Respektive nemusela být, protože to je datum na razítku.“ Lístek je jeho jedinou vzpomínkou na starší sestru.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jiří Pitín

Jiří Pitín

Jiří Pitín se narodil 23. dubna 1942 v Lidicích a v době lidické tragédie mu bylo pouhých šest týdnů. Nejprve byl převezen do Terezína a potom byl spolu s některými dalšími dětmi z Lidic internován v kojeneckém ústavu v Praze-Krči. Otec František se několik dnů skrýval a po dopadení byl zastřelen v Kobylisích. Matka si v koncentračním táboře Ravensbrück vzala život. Starší sestra Marie zemřela s dalšími lidickými dětmi v Chelmnu. Po válce se Jiřího Pitína ujala matčina starší sestra Marie Kvasničková. Vystudoval elektrotechniku, později několik semestrů studoval i historii na FF UK a řadu let pracoval jako prodavač zvukové techniky. Dnes je v penzi a pracuje ve vedení místní organizace Svazu bojovníků za svobodu v Praze-Nuslích.

Łódź, textile factory

Dostupné v: English | Česky

Today, there is a construction site for new housing-development projects where there once stood a textile factory. During WWII, the factory served as a detention camp for children of various ages coming from a number of different countries. The children remained in the camp for several weeks until the decision about their lives or deaths had been made. This was also the case with the children from Lidice and Ležáky, the two villages in the Protectorate of Bohemia and Moravia that were burned down by the Nazis in 1942. Children designed for re-education went to the so-called "Kinderheime," (children's homes), from where they would be adopted by German families. The rest of the children were sent to their deaths in Chmielno or Auschwitz.

Łódź, textile factory

Na tomto místě

Lidické děti v Lodži

Lidické děti v Lodži

Emilie Chválová, roz. Frejová
Poslední korespondenční lístek

Poslední korespondenční lístek

Jiří Pitín
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo