Lodž, textilní továrna
průchozí tábor · Generała Lucjana Żeligowskiego 41/43, Lodž, Polsko
  • Příběh
  • Místo

Poslední korespondenční lístek

Dostupné v: English | Česky

Skupina osmdesáti osmi dětí odvlečených z Lidic je uvězněna v prostoru bývalé textilní továrny v Lodži - Litzmannstadtu. Několik šťastných chlapců a děvčat je vybráno na převýchovu a ostatní dostávají korespondenční lístky a obyčejnou tužku, aby napsaly vzkaz někomu z rodiny. Děti mučené hladem, zimou a nedostatkem elementární hygieny píšou úpěnlivé prosby: „Milá tetičko, přijměte ode mě srdečný pozdrav z Polska. Prosila bych vás o nějaké šaty anebo spodní prádlo. A pošlete mi hřeben nůž a punčochy...“ píše Marie Pitínová tetě Kvasničkové do Prahy. „Pošlete to co nejdřív, protože nevím, kdy odsud pojedem.“ Skupina byla opravdu hned nato odvezena do Chelmna a zde byly děti usmrceny v pojízdných plynových komorách. Když lístky došly adresátům, nikdo z odesílatelů už nejspíš nebyl naživu. Proč je nacisté nechali lístky napsat, ptá se dodnes bratr Marie Pitínové Jiří, který válku přežil jako kojenec. A má jedinou odpověď: „Lístky měly být důkaz, že je s nimi všechno v pořádku, aby tady lidé v protektorátu byli klidní. Lístek je ze 4. července, to znamená, že v té době ještě byla živá. Respektive nemusela být, protože to je datum na razítku.“ Lístek je jeho jedinou vzpomínkou na starší sestru.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jiří Pitín

Jiří Pitín

Jiří Pitín se narodil 23. dubna 1942 v Lidicích a v době lidické tragédie mu bylo pouhých šest týdnů. Nejprve byl převezen do Terezína a potom byl spolu s některými dalšími dětmi z Lidic internován v kojeneckém ústavu v Praze-Krči. Otec František se několik dnů skrýval a po dopadení byl zastřelen v Kobylisích. Matka si v koncentračním táboře Ravensbrück vzala život. Starší sestra Marie zemřela s dalšími lidickými dětmi v Chelmnu. Po válce se Jiřího Pitína ujala matčina starší sestra Marie Kvasničková. Vystudoval elektrotechniku, později několik semestrů studoval i historii na FF UK a řadu let pracoval jako prodavač zvukové techniky. Dnes je v penzi a pracuje ve vedení místní organizace Svazu bojovníků za svobodu v Praze-Nuslích.

Lodž, textilní továrna

Dostupné v: English | Česky

V místě, kde nyní roste nová zástavba, stála textilní továrna. Během druhé světové války byl v jejím areálu vytvořen průchozí tábor. Skrze něj procházely polské rodiny z Lodže a bývalého ložského vojvodství vyhnané z domovů v rámci germanizace tohoto prostoru. V táboře lidé zůstávali určitou dobu a většinou zde bylo rozhodnuto o tom, zda budou nasazeni na práce či poněmčení, nebo zda budou odsunuti do Generálního Gouvernementu. Mnoho jich zde díky těžkým podmínkám i zemřelo. Byly zde umístěny i děti z Lidic a Ležáků, dvou obcí v protektorátu Čechy a Morava, které byly v roce 1942 vypáleny nacisty. Jedenáct dětí (devět z Lidic a dvě z Ležáků) určených k převýchově putovaly do rasového tábora v Lodži a následně do tzv. kinderheimů (dětských domovů), kde si je německé rodiny vybíraly k adopci. Ostatní (celkem 93 dětí – 82 z Lidic a 11 z Ležáků) byly poslány na smrt do Chelmna..

Lodž, textilní továrna

Na tomto místě

Lidické děti v Lodži

Lidické děti v Lodži

Emilie Chválová, roz. Frejová
Poslední korespondenční lístek

Poslední korespondenční lístek

Jiří Pitín
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo