Łódź, textile factory
detention camp · Generała Lucjana Żeligowskiego 41/43, Łódź, Poland
  • Story
  • Place

Lidické děti v Lodži

Available in: English | Česky

Do průchozího tábora v Lodži v červnu a červenci roku 1942 přijíždí dvě skupiny dětí. Nesmějí přijít do styku s ostatními lidmi v táboře, jsou přísně odděleny a hlídány v 1. patře jedné z bývalých továrních hal. Jsou to lidické a ležácké děti, které mají za sebou zatím nejstrašnější chvíle svého krátkého života. Nacisté je doslova vyrvali matkám z náručí. Jsou mezi nimi děti různého věku od jednoho roku do patnácti let. Jsou špinavé, hladové a vystresované. V hale spí na betonu, je jim zima. Na krku jim visí cedulky se jmény. Je ticho, děti už nejsou schopny ani pláče. Emilie Chválová byla tehdy devítiletá holčička a vzpomíná na podmínky v táboře: „Jednou za den nás nechali jít na dvůr, tam byl kohoutek s tekoucí vodou. Museli jsme se hlavně postarat o ty nejmenší. Ti ještě neuměli ani chodit a nosili plínky. Umyli jsme jim zadečky a přeprali prádlo. A protože jsme pro ně nic neměli, tak jsme jim dávaly svoje trička a košilky místo čistých plenek. Hygiena tam nebyla žádná.“ Emilie Chválová byla jedna z těch, které byly vybrány na převýchovu. „My jsme slyšeli, že tam děti zabíjejí. Tak když nás devět vybrali, tak jsme říkali: ,Děvčata a kluci, ahoj, asi nás zabijou, ale nedá se nic dělat.‘ A ono to bylo úplně naopak.“ Drtivá většina lidických dětí totiž putovala přímo do Chelmna, kde byly s největší pravděpodobností usmrceny plynem. Emilie Chválová zemřela v lednu 2012.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Emilie Chválová, roz. Frejová

Emilie Chválová, roz. Frejová

Emilie Chválová, rozená Frejová, se narodila se v roce 1934. Její matka zemřela po porodu, a protože rodiče nebyli sezdáni, vyrůstala u příbuzných v Lidicích. V osmi letech ji nacisté s ostatními dětmi z Lidic (v červnu 1942) deportovali do Lodže a ona měla to štěstí, že ji s dalšími osmi dětmi vybrali na převýchovu. Dostala se do rodiny nacistického důstojníka Otto Kuckucka. Po válce se československé pátrací skupině podařilo Emilii nalézt a vrátit domů. Od roku 1954 až do své smrti v lednu 2012 žila v nových Lidicích a během aktivního života pracovala v muzeu Památníku Lidice.

Łódź, textile factory

Available in: English | Česky

Today, there is a construction site for new housing-development projects where there once stood a textile factory. During WWII, the factory served as a detention camp for children of various ages coming from a number of different countries. The children remained in the camp for several weeks until the decision about their lives or deaths had been made. This was also the case with the children from Lidice and Ležáky, the two villages in the Protectorate of Bohemia and Moravia that were burned down by the Nazis in 1942. Children designed for re-education went to the so-called "Kinderheime," (children's homes), from where they would be adopted by German families. The rest of the children were sent to their deaths in Chmielno or Auschwitz.

Łódź, textile factory

On this place

Children from Lidice in Łódź

Children from Lidice in Łódź

Emilie Chválová, née Frejová
The Last Postcard

The Last Postcard

Jiří Pitín
Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password