Lodž, textilní továrna
průchozí tábor · Generała Lucjana Żeligowskiego 41/43, Lodž, Polsko
  • Příběh
  • Místo

Lidické děti v Lodži

Dostupné v: English | Česky

Do průchozího tábora v Lodži v červnu a červenci roku 1942 přijíždí dvě skupiny dětí. Nesmějí přijít do styku s ostatními lidmi v táboře, jsou přísně odděleny a hlídány v 1. patře jedné z bývalých továrních hal. Jsou to lidické a ležácké děti, které mají za sebou zatím nejstrašnější chvíle svého krátkého života. Nacisté je doslova vyrvali matkám z náručí. Jsou mezi nimi děti různého věku od jednoho roku do patnácti let. Jsou špinavé, hladové a vystresované. V hale spí na betonu, je jim zima. Na krku jim visí cedulky se jmény. Je ticho, děti už nejsou schopny ani pláče. Emilie Chválová byla tehdy devítiletá holčička a vzpomíná na podmínky v táboře: „Jednou za den nás nechali jít na dvůr, tam byl kohoutek s tekoucí vodou. Museli jsme se hlavně postarat o ty nejmenší. Ti ještě neuměli ani chodit a nosili plínky. Umyli jsme jim zadečky a přeprali prádlo. A protože jsme pro ně nic neměli, tak jsme jim dávaly svoje trička a košilky místo čistých plenek. Hygiena tam nebyla žádná.“ Emilie Chválová byla jedna z těch, které byly vybrány na převýchovu. „My jsme slyšeli, že tam děti zabíjejí. Tak když nás devět vybrali, tak jsme říkali: ,Děvčata a kluci, ahoj, asi nás zabijou, ale nedá se nic dělat.‘ A ono to bylo úplně naopak.“ Drtivá většina lidických dětí totiž putovala přímo do Chelmna, kde byly s největší pravděpodobností usmrceny plynem. Emilie Chválová zemřela v lednu 2012.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Emilie Chválová, roz. Frejová

Emilie Chválová, roz. Frejová

Emilie Chválová, rozená Frejová, se narodila se v roce 1934. Její matka zemřela po porodu, a protože rodiče nebyli sezdáni, vyrůstala u příbuzných v Lidicích. V osmi letech ji nacisté s ostatními dětmi z Lidic (v červnu 1942) deportovali do Lodže a ona měla to štěstí, že ji s dalšími osmi dětmi vybrali na převýchovu. Dostala se do rodiny nacistického důstojníka Otto Kuckucka. Po válce se československé pátrací skupině podařilo Emilii nalézt a vrátit domů. Od roku 1954 až do své smrti v lednu 2012 žila v nových Lidicích a během aktivního života pracovala v muzeu Památníku Lidice.

Lodž, textilní továrna

Dostupné v: English | Česky

V místě, kde nyní roste nová zástavba, stála textilní továrna. Během druhé světové války byl v jejím areálu vytvořen průchozí tábor. Skrze něj procházely polské rodiny z Lodže a bývalého ložského vojvodství vyhnané z domovů v rámci germanizace tohoto prostoru. V táboře lidé zůstávali určitou dobu a většinou zde bylo rozhodnuto o tom, zda budou nasazeni na práce či poněmčení, nebo zda budou odsunuti do Generálního Gouvernementu. Mnoho jich zde díky těžkým podmínkám i zemřelo. Byly zde umístěny i děti z Lidic a Ležáků, dvou obcí v protektorátu Čechy a Morava, které byly v roce 1942 vypáleny nacisty. Jedenáct dětí (devět z Lidic a dvě z Ležáků) určených k převýchově putovaly do rasového tábora v Lodži a následně do tzv. kinderheimů (dětských domovů), kde si je německé rodiny vybíraly k adopci. Ostatní (celkem 93 dětí – 82 z Lidic a 11 z Ležáků) byly poslány na smrt do Chelmna..

Lodž, textilní továrna

Na tomto místě

Lidické děti v Lodži

Lidické děti v Lodži

Emilie Chválová, roz. Frejová
Poslední korespondenční lístek

Poslední korespondenční lístek

Jiří Pitín
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo