Dubnica nad Váhom, bývalý Zaisťovací tábor pre Rómov
Dubnica nad Váhom, Slovenská republika
  • Príbeh
  • Miesto

Horší a nejhorší vzpomínky

Dostupné v: English | Česky | Slovensky

V listopadu 1944 byla rodina paní Marie Kormanové internována v táboře v Dunici nad Váhom. „Vedli nás tam pod samopalama. Pamatuji si jako dnes, že to byly takový nízký podlouhlý baráky a v nich palandy, ze kterých nám jen koukaly hlavy. Tolik nás tam bylo, jeden za druhým, že tam ani místečko nebylo. Chlapi byli na jedný straně a ženský s dětma na druhý straně, tak nám vzali tátu.“ Nejhorší vzpomínky má paní Kormanová na Farbára, táborového kápa romského původu. „Bylo to krutý. Co dělali s našima ženama! Svlékali je, bili, polévali studenou vodou. To se nedá vypovědět, co se tam dělo. Bylo to hrozný. A tohle vedl Rom, který to dostal za úkol od Němců, a tak nás mlátil. Němci ho tam dosadili jako bachaře. Pamatuji se, že se jmenoval Farbár. Na rozdíl od Němců nás mlátil. Jestli za to byl placenej, to nevím. Pamatuji se, že když jsem šla jednou prosit o jídlo, tak mě praštil pendrekem, až jsem upadla.“ Paní Kormanová si dodnes vybavuje děsivé scény, kdy si němečtí vojáci v táboře vybírali hezké ženy a znásilňovali je. „Víte, dřív byly hezký holky. Jako moje švagrová, manželka bráchy, to byla krasavice. Byla v pátém měsíci těhotenství. Chytili ji, znásilnili, a ta tam zůstala... Tam toho bylo, no hrůza. Když viděli Němci hezkou holku, tak ji chytili a zatáhli dolů, kde byl takový kryt a tam je znásilňovali. Hezké ženy se pomazávaly sazema, aby je Němci nezatáhli.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Príbeh nie je súčasťou žiadnej trasy.

Komentáre

Neexistujú žiadne komentáre k príbehu.

Marie Kormanová

Marie Kormanová

Marie Kormanová se narodila v roce 1937 v romské osadě Dlhé nad Cirochou na východním Slovensku. Její otec a děd provozovali kovárnu a byli váženými občany jak mezi Romy, tak mezi „gádži". Otec mimo to byl i tzv. báro, tj. předseda osady. Díky svým kontaktům s gádži byla rodina varována před přicházejícím nebezpečím a schovala se v lese. Když se však vrátili zpět do osady, byli zajati Němci a odvedeni do zajišťovacího tábora pro cikány v Dubnici nad Váhom, kde paní Kormanová a její rodina živořili půl roku. Osmého dubna 1945 byl tábor osvobozen sovětskou armádou. Po skončení války se rodina paní Kormanové přestěhovala do Prahy, kde dodnes žije.

Dubnica nad Váhom, bývalý Zaisťovací tábor pre Rómov

Dostupné v: English | Česky | Slovensky

Zaisťovací tábor pre Rómov vznikol v novembri 1944 na mieste bývalého Pracovného útvaru v Dubnici z výnosu Ministerstva národnej obrany. Išlo o jediné zariadenie tohto druhu na Slovensku, kam boli posielaní Rómovia z celého Slovenska. Počet väzňov onedlho prevyšoval kapacitu zariadenia: v decembri 1944 tu živorilo viac než 700 osôb. Podmienky v tábore boli veľmi ťažké. Mimoriadne studenú zimu a zlé hygienické podmienky ťažko znášali predovšetkým deti a starí ľudia. Mnohí z nich zomreli na zápal pľúc, no najväčší počet obetí si vyžiadala epidémia škvrnitého týfusu, ktorá tu vypukla v januári 1945. Z obavy pred nákazou začali Rómovia z tábora utekať, čo vzbudilo u obyvateľov okolitých obcí strach z rozšírenia nákazy. Do tábora bolo zakázané posielať ďalších väzňov a zariadenie sa dostalo do karantény. V tej dobe prevzali nad táborom kontrolu Nemci a rozhodli sa situáciu radikálne vyriešiť. 23. februára 1945, pod zámienkou prevozu do nemocnice, naložili chorých na nákladné auto a odviezli ich do areálu miestnej zbrojovky, kde ich brutálne zavraždili. Po skončené karantény sa už tábor nepodarilo uviesť tábor do pôvodného stavu. Blížil sa front, zostávajúci väzni sa rozutekali, zariadenie bolo demontované a následne dokonale zlikvidované.

Zadajte, prosím, Váš e-mail a heslo
Zabudnuté heslo
Zmeniť heslo