Dubnica nad Váhom, former Custodial camp for Romany people
Dubnica nad Váhom, Slovakia
  • Story
  • Place

Horší a nejhorší vzpomínky

Available in: English | Česky | Slovensky

V listopadu 1944 byla rodina paní Marie Kormanové internována v táboře v Dunici nad Váhom. „Vedli nás tam pod samopalama. Pamatuji si jako dnes, že to byly takový nízký podlouhlý baráky a v nich palandy, ze kterých nám jen koukaly hlavy. Tolik nás tam bylo, jeden za druhým, že tam ani místečko nebylo. Chlapi byli na jedný straně a ženský s dětma na druhý straně, tak nám vzali tátu.“ Nejhorší vzpomínky má paní Kormanová na Farbára, táborového kápa romského původu. „Bylo to krutý. Co dělali s našima ženama! Svlékali je, bili, polévali studenou vodou. To se nedá vypovědět, co se tam dělo. Bylo to hrozný. A tohle vedl Rom, který to dostal za úkol od Němců, a tak nás mlátil. Němci ho tam dosadili jako bachaře. Pamatuji se, že se jmenoval Farbár. Na rozdíl od Němců nás mlátil. Jestli za to byl placenej, to nevím. Pamatuji se, že když jsem šla jednou prosit o jídlo, tak mě praštil pendrekem, až jsem upadla.“ Paní Kormanová si dodnes vybavuje děsivé scény, kdy si němečtí vojáci v táboře vybírali hezké ženy a znásilňovali je. „Víte, dřív byly hezký holky. Jako moje švagrová, manželka bráchy, to byla krasavice. Byla v pátém měsíci těhotenství. Chytili ji, znásilnili, a ta tam zůstala... Tam toho bylo, no hrůza. Když viděli Němci hezkou holku, tak ji chytili a zatáhli dolů, kde byl takový kryt a tam je znásilňovali. Hezké ženy se pomazávaly sazema, aby je Němci nezatáhli.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Routes

Not a part of any route.

Comments

No comments yet.

Marie Kormanová

Marie Kormanová

Marie Kormanová se narodila v roce 1937 v romské osadě Dlhé nad Cirochou na východním Slovensku. Její otec a děd provozovali kovárnu a byli váženými občany jak mezi Romy, tak mezi „gádži". Otec mimo to byl i tzv. báro, tj. předseda osady. Díky svým kontaktům s gádži byla rodina varována před přicházejícím nebezpečím a schovala se v lese. Když se však vrátili zpět do osady, byli zajati Němci a odvedeni do zajišťovacího tábora pro cikány v Dubnici nad Váhom, kde paní Kormanová a její rodina živořili půl roku. Osmého dubna 1945 byl tábor osvobozen sovětskou armádou. Po skončení války se rodina paní Kormanové přestěhovala do Prahy, kde dodnes žije.

Dubnica nad Váhom, former Custodial camp for Romany people

Available in: English | Česky | Slovensky

The custodial camp for Romany people was established in November 1944 at a place of the former working unit in Dubnica based on the regulation of Ministry of the National Defense. It was one and only facility of its kind in Slovakia, where Romany people were sent from all over the country. In a short time, the number of prisoners exceeded capacity of the facility: in December 1944 more than 700 people languished here. Conditions in the camp were very harsh. Especially children and old people greatly suffered because of extraordinary winter and bad hygienic conditions. Many of them died on pneumonia, but the biggest number of victims took epidemic of typhoid fever, which arose here in January 1945. Because of the fear from disease the Romany people began to run away from the camp. This, however, called forth fear in citizens from the surrounding villages that the disease might spread. It was prohibited to send further prisoners into the camp and the facility got to quarantine. At that time Germans took control over the camp and decided to solve the situation radically. On February 23, 1945 under the mask of transporting people to a hospital, they loaded the sick on a lorry, took them into the premises of the local armory, and brutally killed these prisoners. After the quarantine ended it was impossible to restore the camp anymore. The battlefront approached, the remaining prisoners ran away, the facility was demounted and subsequently perfectly liquidated.

Please enter your e-mail and password
Forgotten password
Change Password