Paříž, 15 Avenue Charles Floquet
velvyslanectví České republiky · 15 Avenue Charles Floquet, 75007 Paříž, Francie
  • Příběh
  • Místo

V první linii studené války

Dostupné v: English | Česky

František Vojtásek byl na začátku srpna 1968 coby zpravodajský důstojník pracovně přidělen na československou ambasádu v Paříži. Moment, kdy do Československa vstoupila vojska Varšavské smlouvy, popisuje jako zlomový pro svůj život i kariéru. „V Paříži jsem pracoval tři týdny, a když k okupaci došlo, tak jsem se zařekl, že tomuhle už sloužit nebudu. Na všechno jsem se začal dívat úplně jinýma očima. Tenkrát jsem se rozdvojil. Následující den jsem napsal dopis řediteli francouzské zpravodajské služby a navrhl jsem jim nějaké spojení a své služby.“ Ke kontaktu s agentem francouzské zpravodajské služby skutečně došlo a František Vojtásek pracoval jako dvojitý agent „tzv. krtek“ až do února 1978, kdy byl československou zpravodajskou službou dopaden.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

František Vojtásek

František Vojtásek

Narodil se roku 1930 a vystudoval pěchotní učiliště v Lipníku nad Bečvou, studia ukončil jako poručík. Stal se členem KSČ a pokračoval ve studiích na Vojenské akademii Klementa Gottwalda v Praze. V roce 1956 byl nasazen na slovenské hranici a získával informace od lidí, kteří prchali z Maďarska během maďarského povstání. Po ukončení studií začal pracovat pro vojenskou tajnou službu. Posléze se stal zpravodajským důstojníkem československé armády neboli vojenské rozvědky. V roce 1958 působil v Plzni, kde se mu podařilo naverbovat tři agenty-chodce, kteří získávali informace při překračování hranic do západního Německa. Setkával se ale i s agenty přicházejícími do ČSR. Roku 1965 absolvoval desetiměsíční zpravodajský výcvik v Moskvě a o tři roky později byl přeložen na Československou ambasádu v Paříži, kde řídil tzv. ilegalisty. Po okupaci v srpnu 1968 se rozhodl, že komunistickému režimu již nebude sloužit, a nabídl své služby francouzské zpravodajské službě. Vojtásek s nimi navázal spolupráci, během které Francouzům předával tajné materiály a jiné důležité informace. Jeho největším počinem bylo, když vynesl plány úkolů rozvědky pro oblast Francie, s výhledem až do roku 1985. V roce 1971 se František Vojtásek musel vrátit do Prahy, ale ve spolupráci s Francií pokračoval. Vymyslel kontakt přes falešného agenta, se kterým se měl stýkat v Rakousku. Československá zpravodajská služba si tedy myslela, že naopak získává zprávy o Francii. Trik s falešným agentem fungoval až do jara 1977, kdy dostal rozkaz k návratu do práce, a tou dobou už tušil, že ho kontrarozvědka podezírá. Zatčen byl 3. února 1978, a když zjistil, že se chystá i zatčení manželky a dcery, ke všemu se přiznal. Byl odsouzen k 25 letům vězení za vyzvědačství, sabotáž a vlastizradu. Až později zjistil, že byl vyzrazen již o několik let dříve, pravděpodobně jiným sovětským agentem „krtkem“, který působil ve francouzské centrále. Trest absolvoval ve Valdicích a odseděl si 12 let. Rehabilitován byl až roku 2006, kdy mu byla vrácena hodnost podplukovníka.

Paříž, 15 Avenue Charles Floquet

Dostupné v: English | Česky

Ambasáda v Paříži je jednou z nejhonosnějších ambasád, které Česká republika v zahraničí vlastní. Jde také o jedno z nejdéle služebně využívaných sídel v zahraničí. Budova byla dokončena roku 1912 ve stylu pozdního historismu. Jako Československá, resp. Česká ambasáda slouží již od roku 1919. Přízemí se využívá k reprezentačním účelům a první patro je vyhrazeno prostorám velvyslancovy rezidence. Ve druhém a třetím patře jsou umístěny kanceláře velvyslanectví. Budova byla rekonstruována v letech 2002–2004.

Paříž, 15 Avenue Charles Floquet

Na tomto místě

V první linii studené války

V první linii studené války

František Vojtásek
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo