Plzeň, Chvojkovy lomy
Nohova 1484/34, 326 00 Plzeň-Plzeň 2-Slovany, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Kdo sestřelí plechovku?

Dostupné v: English | Česky

V květnu 1945 Jiří Roček s mnoha dalšími Plzeňany nadšeně vítal americké vojáky osvobozující jejich město. Se dvěma z nich – Frankem Fattesem a Frankem Mediem – se spřátelil a chodil s nimi po Plzni. Oslavy jej tak pohltily, že zmeškal narození svého dítěte v Přešticích. Když si šel do Škodovky vyzvednout výplatu, čekal tam na něj tchán a oznámil mu, že má už tři dny syna. S americkými kamarády si Jiří ve Chvojkových sadech také zasoutěžil ve střelbě. Nejprve stříleli americkým koltem. Vojáci pokaždé trefili kbelík, který sloužil jako cíl, zatímco Jiří třikrát minul, protože nebyl na zbraň zvyklý. Potom si od kamaráda, příslušníka Sboru národní bezpečnosti, vypůjčil německou „Parabellu“ a s ní Američany porazil i při střelbě na větší vzdálenost. Oba američtí Frankové však měli tragický osud. Z Čech poslali jejich oddíl bojovat do Japonska a loď, na níž se plavili, byla torpedována. Všichni muži na palubě zahynuli.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jiří Roček

Jiří Roček

Narodil se 24. července 1924 v Přešticích. Vyučil se strojním zámečníkem v plzeňských Škodových závodech a byl tam až do konce války také zaměstnán. Po absolvování základní vojenské služby pracoval jako řidič u Západočeských elektráren a v Mototechně. Dne 27. května 1950 jej zatkla Státní bezpečnost a v prosinci téhož roku jej Krajský soud v Praze odsoudil k 10 letům vězení za vyzvědačství. Trest si odpykával v pracovních lágrech na Jáchymovsku a Slavkovsku. V květnu 1956 byl podmíněně propuštěn. Poté pracoval jako řidič u Okresního stavebního podniku Plzeň a od roku 1960 jako údržbář a řidič trolejbusů Dopravního podniku města Plzně.

Plzeň, Chvojkovy lomy

Dostupné v: English | Česky

Pískovcové Chvojkovy lomy v Plzni na Slovanech zažily dobu největšího rozmachu v druhé polovině 19. a na počátku 20. století. V 60. letech minulého století na jejich území vznikly Chvojkovy sady, oficiálně nazývané Park Přátelství, které slouží k rekreaci a pořádání lokálních kulturních akcí. Na okraji původní těžební oblasti se dnes také nachází plavecký bazén a areál Tělovýchovné jednoty Lokomotiva.

Plzeň, Chvojkovy lomy

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo