Terezín, Velká pevnost
židovské ghetto · Pražská 234, 411 55 Terezín, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Tajné výpravy do ghetta

Dostupné v: English | Česky | Deutsch

Maminka Taťány Bubníkové pomáhala vězňům v ghettu Terezín po celou dobu 2. světové války. Způsoby, jakými to dělala, byly různé. Paní Taťána vzpomíná, že maminka například chodila do ghetta Terezín pro informace o vězních: „Jednou přišel přítel mých rodičů, že mu odvezli známého do Terezína. Tak jestli o něm něco nevíme. Maminka se rozhodla, že zkusí do ghetta proniknout. Vzala si židovskou hvězdu a prošla hlídkou.“ Toho, kdo měl hvězdu, totiž obvykle nekontrolovali. A skutečně tam toho známého našla. Ten člověk tam pak vydržel celou válku a ještě po válce za maminkou chodil a děkoval jí za pomoc.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Taťána Bubníková, roz. Kalinová

Taťána Bubníková, roz. Kalinová

se narodila v roce 1931 v Praze a vyrůstala v Bohušovicích nad Ohří, její otec byl krejčí, maminka dámská krejčová. Okupace ji zastihla na základní škole. Jako jedenáctiletá dívka chodila do Terezína s jídlem pro transportované a nosila odsud dopisy, ve kterých byly informace pro jejich rodiny. Tyto ilegální činnosti vykonávali i oba rodiče, hlavně však matka (v roce 1940 a v roce 1943 porodila ještě dva chlapce!). Roku 1945 šla Taťána na obchodní školu do Litoměřic. Jako dcera živnostníka měla po únoru 1948 problémy sehnat odpovídající práci. V roce 1953 se provdala za Bohuslava Bubníka. Přestěhovala se do Mělníka a začala pracovat ve Vitaně. Po mateřské dovolené nastoupila jako účetní do státního statku. Aby dostala ve školce pro své dvě děti místo, podepsala členství v Čsl. svazu žen. V roce 1960 začala pracovat na okresní zemědělské správě ve finančním odboru, poté ve školském odboru. Nikdy nedosáhla na vedoucí pozici, a to jen proto, že odmítla vstoupit do KSČ. Roku 1986 odešla do důchodu. Po sametové revoluci v roce 1989 se spolu se svým manželem připojila k úsilí o obnovu Sokola, v Sokole je činná dosud.

Terezín, Velká pevnost

Dostupné v: English | Česky | Deutsch

Pevnost byla založena v roce 1780 Josefem II. Skládala se ze dvou částí – Hlavní a Malé pevnosti. V Hlavní pevnosti zřídili nacisté v listopadu 1941 židovské ghetto, civilní obyvatelstvo se muselo vystěhovat. Za sebemenší provinění byli obyvatelé ghetta posíláni do Malé pevnosti, což se pro Žida prakticky rovnalo rozsudku smrti, nebo byli zařazeni do transportu na Východ. Pro tyto účely nacisté zřídili zvláštní železniční vlečku, která vedla z blízkého nádraží Bohušovice nad Ohří. Přímo z města byly vypravovány transporty do likvidačních táborů smrti Osvětim, Majdanek, Treblinka, Sobibor, Chelmno a dalších. Z celkového počtu 87 tisíc lidí (63 transportů) se vrátilo asi 3600.

Terezín, Velká pevnost

Na tomto místě

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Alžběta Dostálová (Mo…
Co si to ten smradlavej Žid dovoluje

Co si to ten smradlavej Žid dovoluje

Anna Hyndráková
Následovala jsem svého manžela

Následovala jsem svého manžela

llsa Maier
Tajné výpravy do ghetta

Tajné výpravy do ghetta

Taťána Bubníková, roz. Kal…
V ghettu se pořád šířily nějaké pověsti

V ghettu se pořád šířily nějaké pověsti

Eva Roubíčková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo