Hradec Králové, budova Pedagogické fakulty UHK
shromaždiště transportů · náměstí Svobody 331/2, Univerzita Hradec Králové - Filosofická fakulta, 500 02 Hr…
  • Příběh
  • Místo

Tvůj život je cennější než spona

Dostupné v: English | Česky

Rodina Hany Fischerové, později Dobešové, se v květnu 1942, přibližně půl roku před deportací do terezínského ghetta, musela nahlásit v Hradci Králové. K registraci židovských obyvatel z hradeckého okresu sloužila budova tehdejší obchodní akademie. „Při registraci jsme museli uvést veškerý svůj majetek. Moc nám toho nezbývalo, vše jsme jako Židé postupně odevzdávali už dřív,“ poznamenává pamětnice. Na registračním úřadu jim oznámili, že příkaz k nástupu do transportu mají očekávat několik dnů předem, a dostali také instrukce ohledně povoleného padesátikilového zavazadla. Předvolání do transportu přišlo v prosinci 1942. Hana s manželem a rodiči jela vlakem z Rychnova nad Kněžnou do Hradce Králové, kde strávili tři dny v budově obchodní akademie. Tam se vyřizovalo předávání klíčů od bytů a další závěrečné formality. „Varovali nás, že pokud si někdo něco nechá a neodevzdá, bude potrestán. Maminka si chtěla schovat zlatou jehlici do vlasů. Jehlici jsem vzala a hodila ji do WC. Mamince jsem řekla: ,Tvůj život je cennější než nějaká spona,‘“ vzpomíná Hana Dobešová. Dne 17. prosince 1942 pak s rodiči odjela z Hradce Králové vlakem do Terezína. Tímto vlakem bylo deportováno 650 osob z hradeckého okresu. Po válce se jich vrátilo 52.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Hana Dobešová, rozená Fischerová

Hana Dobešová, rozená Fischerová

Narodila se 14. prosince 1920 v Rychnově nad Kněžnou do židovské rodiny. V létě 1939 Hana odmaturovala na dívčím gymnáziu v Hradci Králové, dál však kvůli židovskému původu studovat nemohla. V červenci 1941 se vdala za textilního návrháře Františka Müllera. Dne 17. prosince 1942 byla s manželem a rodiči odvezena transportem z Hradce Králové do ghetta v Terezíně. Tam pracovala jako uklízečka a po vážné nemoci byla přidělena na práci v továrně na zpracování slídy. To Hanu i její matku zachránilo před transportem do vyhlazovacího tábora. Otec a manžel pamětnice byli na podzim 1944 deportováni do Osvětimi. Otec zahynul tam, manžel zemřel v únoru 1945 v táboře Kaufering. Po osvobození Terezína se Hana s matkou vrátily do Rychnova. V roce 1947 se Hana vdala za Ervína Dobeše, který byl za války příslušníkem československé armády v Anglii, a odstěhovala se s ním do Jablonce nad Nisou.

Hradec Králové, budova Pedagogické fakulty UHK

Dostupné v: English | Česky

Budova bývalé obchodní akademie na Náměstí svobody 331/2, která je dnes součástí královéhradecké univerzity, byla postavena v letech 1896–1897 podle návrhu architekta Huberta Gessnera. Za války zde okupační úřady zřídily shromaždiště osob před jejich deportací do koncentračního tábora. Z Hradce Králové byly v týdnu před Vánocemi 1942 vypraveny dva transporty do Terezína. Celkem jimi bylo deportováno 1198 osob z města a okolí. Osvobození se dočkalo pouze 99 z nich.

Hradec Králové, budova Pedagogické fakulty UHK

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo