Bohuňovice, firma Böhmisch-Mährische Landgesellschaft
6. května 29, 783 14 Bohuňovice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Holky opili a souložili s nimi

Dostupné v: English | Česky

Začátkem roku 1943 nastoupila Editha Mayerová, později Kokojanová, do zaměstnání u firmy Böhmisch-Mährische Landgesellschaft v Bohuňovicích, kde vedla administrativu. Ve firmě pracovalo několik písařek z Německa, které bydlely na ubytovně. V rámci zvrhlého nacistického spolku Lebensborn prý za nimi do ubytovny přijížděli příslušníci SS, aby s nimi zplodili děti čisté árijské krve. „Ty holky pak všechny zmizely, byly těhotné. Dověděla jsem se to od posluhovaček, protože já jsem v sobotu odpoledne jezdila domů,“ vypráví Editha Kokojanová. „Když jsem byla pryč, tak tam vždycky přijel nákladní vůz s vojskem. Holky opili a souložili s nimi. Takže ty holky odjížděly s břichem a nevěděly, s kým to mají. Německá rasa se musela rozmnožovat. Byly to drastické věci. Uklízečky říkaly, že to tam bylo všude pozvracené, že museli být opilí.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Editha Kokojanová, rozená Mayerová

Editha Kokojanová, rozená Mayerová

Narodila se 9. října 1921 v Olomouci. Její otec pocházel ze židovské rodiny, matka byla německé národnosti. Začátkem října 1938 museli Mayerovi utéct ze Šternberka, který po mnichovské dohodě obsadili Němci. Klid ale nenašli ani v novém domově v Olomouci. Rodinu pronásledovalo gestapo a 7. dubna 1942 zatklo otce pamětnice. Eduard Mayer pak byl deportován do Osvětimi, kde 28. listopadu téhož roku zahynul. Bratr pamětnice Jiří v roce 1944 putoval do lágru v Postoloprtech a po útěku se několik týdnů ukrýval. Po válce rodinu nešetřil ani komunistický režim. Nevlastní sestra pamětnice Gertruda žila od začátku války v USA a bratr Jiří se v roce 1948 pokusil odejít do Palestiny. Místo toho však byl na 48 hodin zadržen a rodinu pak sledovala StB. Jiřího Mayera nakonec ve vykonstruovaném procesu roku 1953 odsoudili k deseti letům vězení za špionáž. Propuštěn byl až na amnestii v roce 1960. Editha Mayerová se po válce vdala za inženýra Jiřího Kokojana a má s ním syna. V roce 2013 položila před dům v olomoucké Zeyerově ulici č. 20, kde kdysi bydlela s rodiči, Kámen zmizelých na paměť jejího otce.

Bohuňovice, firma Böhmisch-Mährische Landgesellschaft

Dostupné v: English | Česky

Naproti kostelu sv. Jana Křtitele v Bohuňovicích měla za druhé světové války stavební správu Českomoravská zemědělská společnost (Böhmisch-Mährische Landgesellschaft), která byla prodlouženou rukou Německé osídlovací společnosti (Deutsche Ansiedlungsgesellschaft). Tato firma se zabývala přestavbou hospodářských budov pro německé přesídlence z východních oblastí v rámci plánu nacistického Německa na germanizaci Čech a Moravy a usídlení německých kolonistů na české půdě.

Bohuňovice, firma Böhmisch-Mährische Landgesellschaft

Na tomto místě

Holky opili a souložili s nimi

Holky opili a souložili s nimi

Editha Kokojanová, rozená M…
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo