Kvasiny, zámek
Kvasiny 1, 517 02 Kvasiny, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Britové fingovali zprávu, že otec zemřel

Dostupné v: English | Česky

Druhá světová válka rodinu Františka Janečka, syna zakladatele továrny Jawa a vynálezce, rozdělila. On sám emigroval do Británie, kde pokračoval v práci na technických vynálezech a ty pak předával britskému zbrojnímu průmyslu. Do válečné historie se zapsala především jeho střela zvaná Littlejohn (v překladu „Malý Jan“ neboli Janeček). Janečkova manželka Jindra zůstala s dětmi doma na kvasinském zámku. Vzhledem k riziku, že se za Janečkův odchod ke spojencům nacistické úřady pomstí jeho rodině, vyslali Britové do protektorátu tajnou zprávu, že zemřel při automobilové nehodě. Šifrovali ji však způsobem, o kterém věděli, že ho nacisté dokážou rozluštit. Rodině se tak skutečně nic nestalo, fingovaná zpráva pouze vyvolala zvýšený zájem gestapa a opakované prohlídky domu. Při tom všem Jindra Janečková ještě zvládala pomáhat sovětským partyzánům. „V našem zámku byli v době osvobození ubytovaní důstojníci sovětské armády,“ vzpomíná syn Františka Janečka Karel. „Národní správce se jim omlouval, že nás ještě nevystěhovali, ale že prý to brzy udělají. A jeden ruský důstojník pak na něj křičel: 'Zatímco jste byli zalezlí, Janečkovi nám všem pomáhali. Ti si zaslouží, aby tady zůstali bydlet a aby z továrny, kterou samozřejmě zestátníte, dostávali do konce života podporu.'“ Podle pamětníka se jeho matka, která měla židovské předky, snažila pomáhat i vězňům v Osvětimi, a prostřednictvím jednoho lékaře tam přibližně dva roky posílala léky.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Karel Janeček

Karel Janeček

Karel Janeček se narodil v srpnu roku 1927 v Narodil se v srpnu 1927 v Kvasinách. Jeho dědeček František Janeček, podnikatel, strojař a vynálezce, začal ve 30. letech 19. století vyrábět automobily a motocykly Jawa. V rodinné tradici pak pokračoval pamětníkův otec František Karel Janeček, který koupil zámek v Kvasinách. Za války emigroval do Británie, kde se věnoval zlepšování zbraní, a po válce tam už zůstal. Karel Janeček odjel za otcem, aby v Británii vystudoval techniku. Na školu by se ale mohl dostat až za dva roky, a tak se vrátil do Československa, kde v té době právě přebírali moc komunisté. Začal studovat na ČVUT v Praze, ale protože ho jako osobu se závadným kádrovým profilem sledovala StB, po dvou letech odešel a zužitkoval svůj druhý talent – na pražské konzervatoři vystudoval hru na housle. V roce 1953 dokončil i studium techniky, titul mu však z politických důvodů nebyl udělen. Po základní vojenské službě, kterou absolvoval u pomocných technických praporů, krátce působil jako koncertní mistr symfonického orchestru v Mariánských Lázních a potom se věnoval povolání hudebního pedagoga. Inženýrský titul získal až v roce 1991.

Kvasiny, zámek

Dostupné v: English | Česky

Původní kvasinskou tvrz založil počátkem 17. století Bedřich mladší Vlkanovský z Vlkanova. V roce 1700 byla nevelká tvrz rozšířena na zámek. Koncem 18. století převzal správu nad zdejším panstvím náboženský fond a zámek pak sloužil jako kanceláře a úřednické byty. V roce 1824 panství koupil Antonín Slivka ze Slivic, který zahájil přestavbu zámku do pozdně klasicistního slohu. Od roku 1933 ho vlastnili vynálezce a podnikatel František Janeček a majitelé slévárny ve Skuhrově nad Bělou bratři Vilém a Josef Porkertové. Po znárodnění v roce 1948 zámek nejprve sloužil jako ubytovna zaměstnanců kvasinské automobilky a později zde byl zřízen Ústav sociální péče pro mládež. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodině Františka Janečka.

Kvasiny, zámek

Na tomto místě

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo