Marciszów
pracovní tábor Merzdorf · Marciszów, Polsko
  • Příběh
  • Místo

Pracovat venku bylo štěstí

Dostupné v: English | Česky

Jana Dubová se jen tak tak vešla do skupiny asi stovky dívek, které se dostaly z Osvětimi po několika týdnech pryč. Byly vybrány na práci v továrně na zpracování lnu v Merzdorfu (polsky Marciszów). „Tam na nás čekaly miliardy štěnic. Nedal se schovat kousek chleba do rána, protože do toho nalezly štěnice. A štěnice šíleně smrděj, šíleně.“ Paní Dubová měla štěstí, že se dostala k práci venku, i když šlo o těžkou dřinu. „Vykládaly jsme vagony, nakládaly len na fůry, uhlí jsme vykládaly, čili mužská práce, že…“ Protože pracovala venku, dostala tehdy kalhoty a nemusela trávit zimu bez punčoch. Dívky pracující venku měly trochu větší příděl chleba a byly otužilejší a tím pádem o něco zdravější. V zimě pracujícím ženám občas přimrzaly ruce k vidlím. Jana Dubová vzpomíná na jednu z dozorkyň, které se přezdívalo „Vdovička“. Snažila se dívkám pomáhat. V mrazech jim sehnala rukavice, které si dívky mezi sebou půjčovaly, nebo je na chvíli zavedla do stodoly, kde hladové vězeňkyně snědly alespoň pár lněných semínek.

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jana Dubová

Jana Dubová

Jana Dubová, rozená Hellerová, se narodila 30. srpna 1926 v Praze. Pocházela z české židovské rodiny. Po okupaci Československa ji otec přihlásil do záchranné akce sira Nicholase Wintona, který organizoval odjezd dětí do bezpečí Anglie. Už se na ni ale nedostalo. V dubnu 1942 musela s rodinou nastoupit do transportu do Terezína. V Terezíně Jana Dubová zůstala až do podzimu 1944, kdy byla zařazena do transportu mířícího do Osvětimi. Tam byla hned po příjezdu poslána na smrt její matka. Asi po třech týdnech v Osvětimi byla Jana Dubová vybrána na práci a s dalšími ženami odvezena do vesnice Merzdorf, kde pracovaly v továrně na zpracování lnu. Byly tam těžké podmínky, málo jídla a obtížná práce, ke konci války také epidemie tyfu. Paní Dubová se hned po osvobození tábora Rusy vydala s několika přítelkyněmi pěšky domů, šly hned za frontou. Návrat do Prahy byl těžký. Z celé její rodiny, asi 30 lidí, přežila jen ona a její sestra. Po válce se provdala za svého přítele, kterého znala z Terezína a který rovněž přežil holocaust. Vystudovala Státní grafickou školu a živila se užitou grafikou. Jana Dubová vytvořila také cyklus obrazů Sny o mrtvých, ve kterém ztvárnila své vzpomínky.

Marciszów

Dostupné v: English | Česky

Obec v polském Dolním Slezsku leží nedaleko Kammiené Gory. Na konci druhé světové války byly do zdejšího pracovního tábora svezeny židovské ženy z jiných koncentračních táborů jako Terezín, Osvětim nebo Gross-Rosen. Byly nuceny pracovat ve zdejší textilce Kramsta-Methner a vykonávat i jiné, těžší práce.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo