Theresienstadt, die Große Festung
ein jüdisches Ghetto · Pražská 234, 411 55 Terezín, Tschechische Republik
  • Geschichte
  • Ort

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Erreichbar in: English | Česky | Deutsch

Koncem roku 1944 byla osmiletá Alžběta pro svůj poloviční židovský původ společně se sourozenci transportována do židovského ghetta v Terezíně. Vzpomíná, že mezi dětmi panoval velký strach. „Všichni jsme byli vyjevení, zakřiknutí, protože jsme nevěděli, co se s námi děje. To víte, devět let a poroučí vám Němky. Bylo tam také hodně pláče. Měli jsme velký hlad, byli jsme děti, které měly růst.“ Hned první den v koncentračním táboře byli sourozenci rozděleni do jednotlivých budov. Malá Alžběta zůstala se svou mladší sestrou Marií v takzvaném kinderhausu. Děti trpěly zimou, hladem a byly neustále šikanovány. Musely se například dívat na popravu své vychovatelky Hely, kterou nacisté zabili jen proto, že učila děti česky. Těsně před osvobozením Terezína němečtí dozorci i vychovatelky utekli a děti zůstaly v pevnosti samy bez jídla. Obě sestry se proto rozhodly, že půjdou domů do Loštic, a pevnost opustily. Dva dny potom zůstaly samy v blízkém parku. „Tak jsme si ustlaly na jedné lávce. Chytly jsme se a spaly. Představte si, v květnu, dvě malý děcka a nikdo si nás nevšiml, protože každej se staral sám o sebe,“ vzpomíná Alžběta Dostálová. Shodou náhod je našel otec, který se vracel z koncentračního tábora. „A najednou – toto byl zázrak, já si to nedovedu představit, jak je to možný. Táta se vrátil z Německa, hledal nás a našel.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Strecken

Diese Geschichte ist in keiner Strecke.

Kommentare

Keine Kommentare.

Alžběta Dostálová (Morgensternová)

Alžběta Dostálová (Morgensternová)

Narodila se v roce 1936 v Horních Studénkách. Pochází z národnostně a nábožensky smíšeného manželství. Její otec Richard Morgenstern byl židovského původu. Během války jí v koncentračních táborech zahynuli prarodiče Julius a Laura Morgensternovi. Rodina se ukrývala ve Vlčicích u Loštic, ale ani tam se nevyhnuli dopadům antisemitismu. O Velikonocích roku 1943 jim dva mladí henleinovci zapálili dům. Rodiče přišli o všechen majetek, a tak se přestěhovali do Loštic. Na podzim 1944 byli Alžběta a její sourozenci deportováni do sirotčinců a otec do Terezína, nakonec do Terezína putovaly i děti. Hned první den je rozdělili do různých budov. Alžběta byla v devíti letech se svou sestrou Marií zařazena do tzv. kinderhausu. Tam zažily nejen strach, hlad a únavu, děti se musely také dívat na popravu své vychovatelky, české Židovky Hely. V květnu 1945 německé vychovatelky i dozorci z Terezína utekli a obě sestry se rozhodly, že samy půjdou domů do Loštic. Několik dní spaly v blízkém parku, aniž si jich někdo všiml. Nakonec je našel otec Richard a odvezl domů. Ostatní sourozence otec hledal po celé zemi. Nejmladšího Pavla vrátili domů až v roce 1947. Po válce Alžběta nejprve dokončila základní školu a potom absolvovala střední školu v Brně. Až do důchodu pracovala v MEZ Mohelnice, kde podala několik zlepšovacích návrhů. V současnosti žije v Mohelnici.

Theresienstadt, die Große Festung

Erreichbar in: English | Česky | Deutsch

Die Große Festung von Theresienstadt ist Teil einer Festungsanlage, deren Bau im Jahr 1780 begann, in der Ära von Kaiser Josef II. Die Festung liegt am Zusammenfluss der Elbe und der Eger und wurde ursprünglich zur Verteidigung gegen eine Invasion aus Preußen vorgesehen. Sie wurde aber nie militärisch genutzt, da die Preußen sie einfach umgingen. Theresienstadt erreichte den Status einer Heeresstadt und diente als eine Garnison - die Truppen wurden hier bis zum Ende des 20. Jahrhunderts stationiert. Die Festung besteht aus zwei Teilen - der Großen und der Kleinen Festung. Die Kleine Festung diente schon seit ihrer Gründung als Militärgefängnis. In der großen Festung lebte die Bevölkerung. Die Nazis jedoch beschlossen, hier ein jüdisches Ghetto zu schaffen und vertrieben deshalb am 24. 11. 1941 die Zivilisten aus Theresienstadt und bildeten hier ein jüdisches Ghetto. Beim Ausbau des zukünftigen Ghettos nutzten die Nazis die jüdische Gemeinde in Prag. Sie behaupteten nämlich dass in Theresienstadt ein Lager entstehen würde, in dem die jüdische Bevölkerung des Protektorats interniert, nicht aber in den Osten transportiert werde. Im Jahr 1942, auf der Wannsee-Konferenz, beschlossen die Nazis den Sonderstatus des Ghettos von Theresienstadt. Es sollte ein sogenanntes „Altenghetto“ werden, also ein Ghetto in dem ältere Menschen interniert werden – oft Veteranen des Ersten Weltkriegs nicht nur aus dem Protektorat, sondern auch aus Deutschland und Österreich. Die Nazis schufen sich somit ein Alibi. Sie konnten behaupten, dass sie doch nicht alte Menschen in die „Arbeitslager“ im Osten schickten. Diese blieben doch in Theresienstadt. Das war jedoch eine Lüge, denn manche von den Transporten die aus Theresienstadt in den Osten gingen bestanden ausschließlich aus älteren Menschen. Tatsächlich war die primäre Funktion des Ghettos Juden zu versammeln und sie weiter in den Osten zu transportieren. Die durchschnittliche Zahl der Häftlinge betrug in den vier Jahren der Existenz des Ghettos zwischen 30.000 bis 40.000 (vor dem Zweiten Weltkrieg lebten etwa 7.000 Menschen in Theresienstadt, darunter auch die Truppen der Militärgarnison). Im September 1942 war das Lager mit fast 58.500 Häftlingen überfüllt. Zu dieser Zeit starben hier durchschnittlich 127 Menschen täglich! Angesichts der erheblichen Überfüllung des Ghettos gab es sehr schlechte Lebensbedingungen, die in der Folge zur hohen Sterblichkeit beitrugen. Am Ende des Krieges brach im Lager zusätzlich eine Typhusepidemie aus. Insgesamt wurden etwa 155.000 Menschen im Konzentrationslager Theresienstadt gefangen gehalten. Um die 118.000 von ihnen starben im Verlauf des Zweiten Weltkrieges (einschließlich der Opfer der Typhusepidemie). Die Befreiung von Theresienstadt verlief ohne Kämpfe. Am 1. Mai 1945 wurde das Lager an das Rote Kreuz übergeben, am 5. Mai flohen die letzten Nazis vor der herannahenden Front und am 8. Mai 1945 kamen die ersten sowjetischen Truppen.

Theresienstadt, die Große Festung

Auf diesem Ort

Geheime Expeditionen ins Ghetto

Geheime Expeditionen ins Ghetto

Taťána Bubníková, geb. Kal…
Ich folgte meinem Mann

Ich folgte meinem Mann

Ilsa Maier
Im Ghetto verbreiteten sich stets irgendwelche Gerüchte

Im Ghetto verbreiteten sich stets irgendwelche Gerüchte

Eva Roubíčková
Was erlaubt sich den der Stinkjude

Was erlaubt sich den der Stinkjude

Anna Hyndráková
Wir hatten Angst und wollten nach Hause

Wir hatten Angst und wollten nach Hause

Alžběta Dostálová (Mo…
Bitte geben Sie Ihre E-Mail und Kennwort an.
Kennwort vergessen
Kennwort ändern