Terezín, Velká pevnost
židovské ghetto · Pražská 234, 411 55 Terezín, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Dostupné v: English | Česky | Deutsch

Koncem roku 1944 byla osmiletá Alžběta pro svůj poloviční židovský původ společně se sourozenci transportována do židovského ghetta v Terezíně. Vzpomíná, že mezi dětmi panoval velký strach. „Všichni jsme byli vyjevení, zakřiknutí, protože jsme nevěděli, co se s námi děje. To víte, devět let a poroučí vám Němky. Bylo tam také hodně pláče. Měli jsme velký hlad, byli jsme děti, které měly růst.“ Hned první den v koncentračním táboře byli sourozenci rozděleni do jednotlivých budov. Malá Alžběta zůstala se svou mladší sestrou Marií v takzvaném kinderhausu. Děti trpěly zimou, hladem a byly neustále šikanovány. Musely se například dívat na popravu své vychovatelky Hely, kterou nacisté zabili jen proto, že učila děti česky. Těsně před osvobozením Terezína němečtí dozorci i vychovatelky utekli a děti zůstaly v pevnosti samy bez jídla. Obě sestry se proto rozhodly, že půjdou domů do Loštic, a pevnost opustily. Dva dny potom zůstaly samy v blízkém parku. „Tak jsme si ustlaly na jedné lávce. Chytly jsme se a spaly. Představte si, v květnu, dvě malý děcka a nikdo si nás nevšiml, protože každej se staral sám o sebe,“ vzpomíná Alžběta Dostálová. Shodou náhod je našel otec, který se vracel z koncentračního tábora. „A najednou – toto byl zázrak, já si to nedovedu představit, jak je to možný. Táta se vrátil z Německa, hledal nás a našel.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Alžběta Dostálová (Morgensternová)

Alžběta Dostálová (Morgensternová)

Narodila se v roce 1936 v Horních Studénkách. Pochází z národnostně a nábožensky smíšeného manželství. Její otec Richard Morgenstern byl židovského původu. Během války jí v koncentračních táborech zahynuli prarodiče Julius a Laura Morgensternovi. Rodina se ukrývala ve Vlčicích u Loštic, ale ani tam se nevyhnuli dopadům antisemitismu. O Velikonocích roku 1943 jim dva mladí henleinovci zapálili dům. Rodiče přišli o všechen majetek, a tak se přestěhovali do Loštic. Na podzim 1944 byli Alžběta a její sourozenci deportováni do sirotčinců a otec do Terezína, nakonec do Terezína putovaly i děti. Hned první den je rozdělili do různých budov. Alžběta byla v devíti letech se svou sestrou Marií zařazena do tzv. kinderhausu. Tam zažily nejen strach, hlad a únavu, děti se musely také dívat na popravu své vychovatelky, české Židovky Hely. V květnu 1945 německé vychovatelky i dozorci z Terezína utekli a obě sestry se rozhodly, že samy půjdou domů do Loštic. Několik dní spaly v blízkém parku, aniž si jich někdo všiml. Nakonec je našel otec Richard a odvezl domů. Ostatní sourozence otec hledal po celé zemi. Nejmladšího Pavla vrátili domů až v roce 1947. Po válce Alžběta nejprve dokončila základní školu a potom absolvovala střední školu v Brně. Až do důchodu pracovala v MEZ Mohelnice, kde podala několik zlepšovacích návrhů. V současnosti žije v Mohelnici.

Terezín, Velká pevnost

Dostupné v: English | Česky | Deutsch

Pevnost byla založena v roce 1780 Josefem II. Skládala se ze dvou částí – Hlavní a Malé pevnosti. V Hlavní pevnosti zřídili nacisté v listopadu 1941 židovské ghetto, civilní obyvatelstvo se muselo vystěhovat. Za sebemenší provinění byli obyvatelé ghetta posíláni do Malé pevnosti, což se pro Žida prakticky rovnalo rozsudku smrti, nebo byli zařazeni do transportu na Východ. Pro tyto účely nacisté zřídili zvláštní železniční vlečku, která vedla z blízkého nádraží Bohušovice nad Ohří. Přímo z města byly vypravovány transporty do likvidačních táborů smrti Osvětim, Majdanek, Treblinka, Sobibor, Chelmno a dalších. Z celkového počtu 87 tisíc lidí (63 transportů) se vrátilo asi 3600.

Terezín, Velká pevnost

Na tomto místě

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Bály jsme se a chtěly jsme domů

Alžběta Dostálová (Mo…
Co si to ten smradlavej Žid dovoluje

Co si to ten smradlavej Žid dovoluje

Anna Hyndráková
Následovala jsem svého manžela

Následovala jsem svého manžela

llsa Maier
Tajné výpravy do ghetta

Tajné výpravy do ghetta

Taťána Bubníková, roz. Kal…
V ghettu se pořád šířily nějaké pověsti

V ghettu se pořád šířily nějaké pověsti

Eva Roubíčková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo