Přestavlky, Památník umučeným
43620, 783 57 Tršice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Chtěli se pomstít

Dostupné v: English | Česky

Dne 1. května 1945 vojáci 574. kozáckého praporu bojujícího na straně nacistického Německa zastřelili v obci Přestavlky sedm mužů a vypálili pět domů. Hned poté zase vesnici opustili. Zpráva o tragédii se rychle rozšířila a Jan Sklenář se ještě ten den šel do Přestavlk podívat. Na kraji vesnice uviděl mrtvá těla. „Leželi tam Mačákovi. Jeden z nich byl, nevím proč, zabalený v peřinách,“ vzpomíná pamětník a dodává, že kolem zastřelených se srotilo několik rozzlobených lidí z obce i okolí. „Najednou přijelo auto s puškami a každý si hned vzal flintu. Já taky. Uviděli jsme německé auto jedoucí od Hostkovic k Vacanovicím. Tak jsme si lehli kousek za Přestavlky, že do nich budeme střílet. Jenomže oni dojeli k Vacanovicím, tam se otočili a vyrazili zpátky. Když zmizeli, všichni dostali strach z toho, že máme zbraně, tak jsme je vzali a vrátili je do auta. Ani nevím, kam s nimi potom odjelo.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Jan Sklenář

Jan Sklenář

Narodil se roku 1922 ve Vacanovicích na Olomoucku. Rodina krátce po okupaci Čech a Moravy nacistickým Německem ukryla na svém hospodářství velkou dodávku zbraní od Obrany národa. Po prozrazení byl v roce 1943 pamětníkův otec Jan Sklenář starší zatčen a hrozil mu trest smrti. Na přímluvu známých byl nakonec odsouzen „jen“ k šesti letům vězení. Otec přežil nejen pobyt ve vězení, ale na konci války i pochod smrti a po několikaměsíčním léčení se vrátil domů. V roce 1950 od něj pamětník převzal prosperující hospodářství. Protože však odmítal vstoupit do JZD, místní komunističtí funkcionáři na něj začali vyvíjet nátlak. Při jedné z konfliktních situací Jan Sklenář napadl zplnomocněnce ministerstva výkupu a skončil před soudem. I jemu nakonec pomohly známosti, a tak odešel jen s dvouměsíčním podmíněným trestem, nezbývalo mu však než vstoupit do družstva. Jako tzv. kulak také musel ukončit dálkové studium na vysoké škole zemědělské. Místní funkcionáři ale věděli o jeho schopnostech, a když družstvo krachovalo, povolali ho do funkce agronoma. Jan Sklenář místo přijal, ale jen pod podmínkou, že bude moci dostudovat. Ve funkci se osvědčil a o tři roky později se stal předsedou.

Přestavlky, Památník umučeným

Dostupné v: English | Česky

Počátkem roku 1945 působila na Moravě partyzánská skupina Juraj, kterou vedl Josef Jakeš. Členové jednoho z jejích oddílů často navštěvovali Přestavlky na Přerovsku, kde se údajně scházeli v místním hostinci Jaroslava Tušky. Skupina se postupně rozšiřovala a přidávali se k ní i uprchlí ruští zajatci. Partyzáni provedli několik sabotážních akcí a přepadů s úmyslem získat zbraně. Značně tím znepokojovali nacisty, kteří na jejich potlačení nasadili 574. kozácký prapor. Akce proti partyzánům organizovali velitel tajné služby ve Velkém Újezdě Josef Geppert a olomoucký fašista Josef Hykade, který byl Geppertovi přidělen pro svou znalost češtiny. Dne 30. dubna 1945 kozácký prapor přepadl Přestavlky a pancéřovou pěstí zapálil místní hostinec. O den později jeho vojáci zavraždili sedm mužů a vypálili pět domů. Tragickou událost z posledních dnů války připomíná Památník umučeným.

Přestavlky, Památník umučeným

Na tomto místě

Chtěli se pomstít

Chtěli se pomstít

Jan Sklenář
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo