Bučina
Bučina (Buchwald), district of Prachatice · St2127, 94078 Mauther Forst, Germany
  • Příběh
  • Místo

Ztloukli ho a hodili do sklepa za tátou

Dostupné v: English | Česky

Paní Květa Pěničková vzpomíná na vyprávění svého životního partnera Hanse Bayera, co jako sudetský Němec zažil krátce po válce, kdy na Šumavu dorazily nechvalně proslulé Revoluční gardy. „Přišli tehdy i na Bučinu, kde terorizovali obyvatele. Svolali všechny muže od čtrnácti let do hotelu Fastner a začaly výslechy. Hans a jeho otec přišli podle abecedy na řadu první. Nejdříve šel otec. Nevěděli, co se děje, otec se dlouho nevracel. Potom vzali Hanse. Šel uličkou mezi gardisty a dostal od každého z nich pár facek. Potom přišel ke stolu, kde seděl člověk mluvící plynně česky. Ten mu ukázal těžítko, na kterém byl hákový kříž. Zeptal se, co to je. Hans samozřejmě odpověděl, že hakenkreuz. Dostal ránu. Ukázal mu Hitlera a vše se opakovalo. Potom ho položili a řezali tak, až mu utloukli ledvinu. Nakonec ho shodili ze schodů do sklepa jako kus hadru. A dopadl přímo na tátu.“

Hodnocení


Hodnotilo 0 lidí
Abyste mohli hodnotit musíte se přihlásit! 

Trasy

Příběh není součastí žádné trasy.

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

Květa Pěničková

Květa Pěničková

Květa Pěničková se narodila 26. března 1934 jako jediné dítě sklenáře z Velké Chuchle. Za druhé světové války a zejména ve dnech Pražského povstání prožila spolu se svými rodiči řadu dramatických situací, například vyhlášení stanného práva a popravy obyvatel Chuchle. Po únoru 1948 se otec stal obětí znárodnění a šikanování někdejších živnostníků a Květě bylo znemožněno vysokoškolské studium. Celou rodinu tyto křivdy a temná atmosféra doby hluboce zasáhly. Kromě odporu ke komunistickému režimu se tehdy již čtrnáctiletá Květa začala zajímat o příběhy lidí prchajících před komunismem na Západ, které slýchala ve vysílání Svobodné Evropy. Zájem o uprchlíky, převáděče, agenty a celou problematiku železné opony jí zůstal na celý život. Aktivity pamětnice vyvrcholily tím, že se stala jedním z iniciátorů a organizátorů umístění pomníku převáděčům nedaleko Františkova u Kvildy. Za léta svého pátrání a zkoumání navázala s aktéry těchto událostí řadu osobních nebo korespondenčních přátelství a jejich i vlastní vzpomínky nyní předává dál.

Bučina

Dostupné v: English | Česky

Bučina is situated on the former upper Golden Trail, leading from the Kašperské Hory Mountains to Fünsterau, close to the state border with Bavaria. It was established in 1790, and used to be the highest-lying village in Bohemia. In the era of the First Czechoslovak Republic, the village counted in excess of 50 houses, including a garrison of the financial guard, the gamekeeper’s lodge, an elementary school, and a savings bank. To be found in the village was also the Fastner Hotel, a popular Inn called “Zum Tiroler” and the Pešl cabin that was built later on. The newly renovated chapel of St. Michel, situated at the former turn to the Vltava River Spring, was originally built in 1891. Two memorable huge fir trees used to stand on this route – the last remnants of the original wild forests of Šumava, (the Bohemian Forest). From Bučina is a great view of the panorama of Šumava along the border all the way to the Třístoličník Mountain. With good visibility, one can see the distant Alps from there. The village was incorporated in the border zone in the 1950s and razed to the ground in 1956. In 1992, the chapel was restored and the hotel “Alpská vyhlídka,” (Alpine view), can be found at the place of the former Pešl cabin, (zanikleobce.cz).

Bučina

Na tomto místě

Ztloukli ho a hodili do sklepa za tátou

Ztloukli ho a hodili do sklepa za tátou

Květa Pěničková
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo