Máme holé ruce

Máme holé ruce

  • O trase
  • Příběhy
Praha, Albertov Albertov 2039/9, Univerzita Karlova V Praze, 128 00 Praha-Praha 2,…
Nechceme násilí
Nechceme násilí17. listopad 1989

Lukáš Pollert byl coby devatenáctiletý student lékařské fakulty jedním z účastníků demonstrace a následného průvodu, který začal 17. listopadu 1989 na pražském Albertově. „S kamarádem jsme si vyrobili transparent a dlouho přemýšleli, co tam máme napsat. Nakonec jsme napsali: ‚Nechceme násilí.‘ Na…


Hodnotilo 0 lidí
Praha, Národní třída Národní 118/16, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
Euforie? Ne, trauma
Euforie? Ne, traumaMagdaléna Rajčanová, roz. V…

Možná tu fotografii z Národní třídy ze 17. listopadu roku 1989 znáte – neprostupná hradba policejních těžkooděnců a pár metrů před nimi dav demonstrantů. Mezi oběma tábory na zemi sedí dívka v modré péřové bundě. Tou dívkou byla tehdy šestnáctiletá gymnazistka Magdaléna Vovsová, dnes Rajčanová. „…


Hodnotilo 0 lidí
Praha, Národní třída, bývalá jazyková škola Národní 116/20, 110 00 Praha 1-Nové Město, Česká republika
Řezali mě přes nohy pendrekem
Řezali mě přes nohy pendrekemKlára Pospíšilová

Když už jsem v davu skoro nemohla dýchat, uvědomila jsem si, že nějakým šíleným záměrem může být, abychom se na Národní navzájem ušlapali a že tady můžu zemřít,“ vzpomíná Klára Pospíšilová na zlomový okamžik demonstrace na Národní třídě 17. listopadu 1989. V tu chvíli jsem se rozhodla, že půjde p…


Hodnotilo 0 lidí
Praha, Národní třída, palác Metro Národní 961/25, Staré Město, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
Zvuk, jako když praskaj kosti
Zvuk, jako když praskaj kostiMiroslav Kamil Černý

  Po zkušenostech z předchozí, celkem klidné demonstrace přesvědčoval Kamil Černý 17. listopadu 1989 přátele, že už jsou policisté hodní, že jim nic neudělají. O svém omylu se brzy přesvědčil na Národní třídě. Stál mezi lidmi v davu, když začaly přijíždět oddíly červených baretů, těžká vozidla a …


Hodnotilo 0 lidí
Praha, Národní třída, podloubí Národní 118/16, Nové Město, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
Nejbrutálnější byly červené barety
Nejbrutálnější byly červené baretyTomáš Pojar

Ve stlačeném davu není možné někam uhnout. Nezbývá, než jít s ním. Příslušníci SNB tlačí demonstrující studenty do podloubí u Mikulandské ulice, kde stojí členové Pohotovostního oddílu v červených baretech. Utvořili uličku, kterou musí každý projít. Jiná cesta ven nevede. „Každého, kdo procházel,…


Hodnotilo 0 lidí
Praha, Národní třída, stánek s květinami Národní 23-25, 110 00 Praha 1-Staré Město, Česká republika
Dav mě drtil
Dav mě drtilVěra Krincvajová

Jak policisté stlačují demonstranty ze dvou stran, dostávají se k čelu průvodu první zmlácení studenti. Jsou celí od krve. Dav je stále víc a víc presován a mnozí demonstranté se začínají dusit. „Měřím 161 centimetrů, takže jsem nic neviděla. Dostávaly se ke mně jen výkřiky bolesti, strachu a pan…


Hodnotilo 0 lidí

Pro pád komunistického režimu a návrat k demokracii v roce 1989 se vžil pojem Sametová revoluce. Odkazuje k tomu, že tehdejší události proběhly nenásilně a nebyl během nich zmařen žádný lidský život. To ovšem neplatí pro 17. listopad a pokojnou demonstraci studentů, proti které na Národní třídě brutálně zásahli příslušníci Sboru národní bezpečnosti a Pohotovostní oddíly nechvalně známé jako „červené barety“. 

Vše přitom začalo pietně a s oficiálním povolením komunistických úřadů. Před budovou Patologického ústavu na Albertově se sešlo zhruba 15 tisíc studentů k průvodu, aby uctili pamatáku Jana Opletala, studenta, který byl v roce 1939 zastřelen během protinacistické demonstrace. Komunisté průvod povolili díky tomu, že byl zorganizován pod hlavičkou Socialistického svazu mládeže. Po vzájemné dohodě studentů byl jako cíl určen vyšehradský Slavín a hrob Karla Hynka Máchy, s čímž aktivnější část demonstrujcích od počátku nesouhlasila a vyzývala k pochodu na Václavské náměstí. 

Po položení květin na Vyšehradě a zpěvu hymny se tak část průvodu znovu vydala na pochod směrem do centra. Na nábřeží se k němu přidávali další občané a počet demonstrantů se rychle rozrostl na přibližně 10 tisíc lidí. Na Národní třídě však narazili na hradbu příslušníků SNB. Ti sevřeli čelo průvodu a ironicky vyzývali k rozchodu. Studenti si posedali na zem, zapalovali před kordonem příslušníků s bílými helmami svíčky, dívky házely policistům květiny. Následně příslušníci SNB uzavřeli Národní třídu i směrem od Národního divadla, kam přijely obrněné transportéry s drátěnými radlicemi, a začaly dav demonstrantů utlačovat. Vznikla panika, kterou ještě umocnilo nasazení speciální zásahové jednotky, která se do akce zapojila s neobyčejnou surovostí. Pořádkové síly uvolnily sevření jen v jednom místě - podloubí u Mikulandské ulice, kde vytvořily uličku. Demonstrantům nezbývalo, než jí projít a nechat se přitom brutálně mlátit pendreky. Na chodnících zůstávala ležet bezvládná těla, další zraněné odvážely sanitky, lidé mizeli v policejních antonech. Nezávislá lékařská komise později uvedla, že 568 lidí bylo během zásahu zraněno. Zásah komunistické moci vyvolal ve společnosti odpor, který vedl k dalším demonstracím a nakonec pádu represivního režimu.

 

 

Trasa je nenáročná. Sleduje cestu demonstrace z Albertova přes Vyšehrad a vltavské nábřeží na Národní třídu. Měří 5 kilometrů. 

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo