Když se na Táborsku oraly meze

Když se na Táborsku oraly meze

  • O trase
  • Příběhy
Podolí, statek 13712, 391 75 Skrýchov u Malšic, Česká republika
Ze sedláka dělníkem
Ze sedláka dělníkem

Odpoledne 2. května 1950 dorazil na statek v Podolí smutný povoz. Místní traktorista přivážel na valníku věci rodiny Vladislava Vrkoče, sedláka z nedalekých Vyhnanic. Protože Vrkoč nechtěl vstoupit do JZD, byla na jeho hospodářství nejprve uvalena národní správa a o rok později byl vystěhován. „O…


Hodnotilo 0 lidí
Soběslav, stará radnice nám. Republiky 1/21, Soběslav I, 392 01 Soběslav, Česká republika
Zatčení sedláka Vrkoče
Zatčení sedláka Vrkoče

„Sabotování úředních nařízení a dodávek zemědělských produktů.“ Tak znělo obvinění Vladislava Vrkoče, sedláka z nedalekých Vyhnanic. Dne 22. listopadu 1949 jej zatkla Bezpečnost a převezla ho do věznice Okresního soudu v Soběslavi. Rada soběslavského Okresního národního výboru (ONV) se tou dobou …


Hodnotilo 0 lidí
Tábor, okresní soud nám. Mikuláše z Husi 43/4, 390 01 Tábor, Česká republika
Tátu zatkli den před Vánoci
Tátu zatkli den před VánociMiloslava Nováková, rozená …

Jednou z metod, kterými chtěli komunisté donutit sedláky vstoupit do JZD, byly nereálné povinné odvody zemědělské produkce. Rodině Rukavičkových z nedalekých Větrovů tak nejprve odebrali čtyři hektary pronajatých polí, zakázali porážku dobytka a postupně zkonfiskovali hospodářské stroje. Marně se…


Hodnotilo 0 lidí
Větrovy, bývalé JZD Větrovy 104, 390 01 Tábor, Česká republika
Šikana od družstevnic
Šikana od družstevnicMiloslava Nováková, rozená …

Miloslavě Novákové, rozené Rukavičkové, bylo 19 let, když přišla o otce, řešila finanční problémy kolem dědictví a musela zvládnout všechny práce na statku. Její nemocná matka ležela v nemocnici, trápila ji kýla a problémy se srdcem. A pak tu byla škola, kterou nechtěla přerušit. Ročníkové zkoušk…


Hodnotilo 1 lidí
Vyhnanice čp. 14, Zelenkova chalupa 1358, 391 75 Hlavatce, Česká republika
Kronikář píše o založení místního JZD
Kronikář píše o založení místního JZD

Rok 1950 se podle vyhnanického kronikáře Václava Zelenky stal „velkým mezníkem v obecní historii a úplným převratem v hospodářském životě. Na jaře přijeli inženýři a rozměřili katastr na 5 dílů bez ohledu na členy nebo nečleny, kteří zůstali čtyři mimo družstvo, a začalo se síti podle plánované v…


Hodnotilo 0 lidí
Vyhnanice čp. 61, statek Rukavičkových Větrovy 23, 390 01 Tábor, Česká republika
Podepíšeš, nebo se tvoje rodina bude houpat na stromech
Podepíšeš, nebo se tvoje rodina bude houpat na stromechMiloslava Nováková, rozená …

Rukavičkovi jako jedna z mála statkářských rodin z Větrovů chtěli hospodařit na svém a ubránit se vstupu do JZD. Komunisté jim nejprve odebrali čtyři hektary pronajatých polí, zakázali porážku dobytka, zkonfiskovali hospodářské stroje. Rodina trpěla hlady, protože neměla nárok na potravinové líst…


Hodnotilo 0 lidí
Vyhnanice, čp. 1, Paarův statek, později JZD Vyhnanice 9, 391 75 Hlavatce, Česká republika
Kolektivizace ve Vyhnanicích
Kolektivizace ve VyhnanicíchJosef Čihák

Přípravný výbor JZD byl ve Vyhnanicích ustaven v dubnu 1949 a zcela zásadní úlohu zde přitom sehrála iniciativa vyhnanického rodáka a poslance Národního shromáždění Josefa Čiháka. Právě z jeho popudu vytvořilo pět malorolníků přípravný výbor k založení JZD. „Jedná se o vyloženou minoritní formu,“…


Hodnotilo 0 lidí
Vyhnanice, čp.2 Vyhnanice 2, 391 75 Hlavatce, Česká republika
Den vystěhování
Den vystěhování

Jen co utichly prvomájové oslavy, před vyhnanický statek Vladislava Vrkoče dorazil traktorista ze státního statku Podolí. Bylo kolem půl druhé odpoledne 2. května 1950. „Měl jsem dojem, že Vrkoč probděl noc, a připouštím, že jsem měl i takový dojem, že buďto před tím plakal anebo požil nějaký alk…


Hodnotilo 0 lidí
Vyhnanice, náves Vyhnanice 11, 391 75 Hlavatce, Česká republika
Přijeli filmaři z Prahy
Přijeli filmaři z Prahy

V roce 1951 zastavilo na návsi ve Vyhnanicích několik aut s pražskou poznávací značkou. Díky hospodářským úspěchům, budovatelskému úsilí členů místního JZD a iniciativě zdejšího poslance Josefa Čiháka přijeli v roce 1951 filmaři Vojtěch Jasný a Karel Kachyňa. Strávili tu rok, během kterého natoči…


Hodnotilo 0 lidí

Cílem komunistů bylo ovládnout venkov a zemědělský sektor, kde neměli takovou podporu jako v jiných částech společnosti, a získat tak kontrolu nad výrobou a distribucí potravin. Dne 23. února 1949 přijalo Národní shromáždění zákon o Jednotných zemědělských družstvech (JZD). Začala násilná kolektivizace, jež znamenala - až na malé výjimky - likvidaci veškerého soukromého zemědělství v Československu.

Kolektivizace zemědělství byl delší proces, který lze rozdělit na několik etap, v jejichž průběhu se neustále stupňoval tlak na její úspěšné dokončení. V dubnu 1949 začala masivní kampaň vyzývající zemědělce k zakládání JZD, nesetkala se však s takovým ohlasem, jaký by si její tvůrci představovali. Zemědělci proto začali být ke vstupu do JZD nuceni nevybíravými metodami, včetně násilí.

Významnou překážkou v ovládnutí venkova a jeho „socializace“ byla ekonomicky soběstačná vrstva středních a bohatých sedláků majících pevný vztah k půdě, kterou jejich rodiny nezřídka obdělávaly po staletí. Tito lidé si většinou vůči komunistické propagandě uchovávali určitý odstup a v očích komunistů byl každý z nich považován za potenciálního nepřítele socialismu. Byli označováni jako „vesničtí boháči“ či „kulaci“ a veřejně prohlašováni za nepřátele a škůdce nového společenského a ekonomického zřízení. Byli vyháněni ze svých statků, vystěhováváni z vesnic, okresů a krajů a přesídlováni na druhý konec republiky, hlavně do pohraničí. Součástí represe bylo také posílání „kulaků“ do pracovních táborů a na mimořádná, časově neomezená vojenská cvičení do tzv. pomocných technických jednotek.

Násilná kolektivizace nenávratným způsobem rozvrátila dosavadní společenské a hospodářské vazby na venkově a těžce poškodila zemědělství jako odvětví národního hospodářství. Předválečné úrovně zemědělské produkce dosáhlo zkolektivizované zemědělství teprve 20 let po válce, v sezóně 1965/66.

V roce 1952 dokončila režisérská dvojice Karel Kachyňa a Vojtěch Jasný celovečerní snímek Neobyčejná léta, který pojednával o vzniku a rozvoji JZD v jihočeských Vyhnanicích a stal se ukázkou využití metod propagandy na cestě ke kolektivizaci venkova. Trasa Když se na Táborsku oraly meze vás zavede právě do této obce, kde se stal obětí kolektivizace sedlák Vladislav Vrkoč, který byl i jednou z hlavních postav zmíněného filmu, byť pod smyšleným jménem. Dále pak pokračuje do obce Větrovy, kterou po kolektivizaci narušila divoká výstavba v 90.letech a tradiční jihočeskou vesnici proměnila v příměstský satelit.

(Při stavbě trasy jsme vycházeli z historické studie Vyhnanice a jejich role v počátcích kolektivizace Jiřího Urbana /ÚSTR/, fotografie pocházejí z filmu Neobyčejná léta.)

 

Cyklotrasa je dlouhá 37,5 km a dá se ujet na kole za cca 3 hodiny. Začíná v Soběslavi před budovou bývalého okresního soudu a končí před okresním soudem v Táboře. Z větší části vede po Lužnické cyklostezce č. 1171, 12 Greenway RD a Lužnické cyklostezce č.31 malebnou jihočeskou krajinou protkanou rybníky. Ve Větrovech se nabízí návštěva rozhledny Hýlovka a tamní ZOO.

Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo