Praha 10 - Strašnice, krematorium
Vinohradská 2254/218, 100 00 Praha-Praha 10, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Tajné seznamy mrtvých

Dostupné v: English | Česky

Otec Františka Suchého vyhrál v roce 1932 výběrové řízení na ředitele strašnického krematoria v Praze a s rodinou tam pak také obýval služební byt. Z války má pamětník ty nejhorší vzpomínky: „V krematoriu se spalovala mrtvá těla přivezená jak z pankrácké ,sekyrárny‘, tak z popraviště v Kobylisích. Tatínek mě často vzbudil uprostřed noci a musel jsem psát jména obětí, které byly před pár hodinami popraveny.“ Povinností Františkova otce bylo pečlivě evidovat jména popravených a jejich seznamy odevzdávat okupačním úřadům, tajně si však pořizoval kopie. Popel obětí musel podle nařízení okupační správy zahrabávat do kompostu, ale jejich ostatky schovával. Za celou dobu války bylo v takzvané třetí, noční směně zpopelněno kolem 2200 osob. „Když jsem ráno přišel na žároviště, bylo tam někdy krve, že se v tom mohl člověk brodit. Vždyť to byli lidé, kterým usekli hlavu, a krev z nich ještě tekla,“ vzpomíná František Suchý. V krematoriu podle něj byly spáleny i hlavy atentátníků na Heydricha. Po skončení války trvalo jen několik let, než se sem znovu začala přivážet těla popravených, ale to už byly oběti komunistického režimu.

Trasy

Komentáře

Žádné komentáře k příběhu.

František Suchý

František Suchý

Narodil se 17. dubna 1927 v Praze. Jeho otec se v roce 1932 stal ředitelem strašnického krematoria. František tak byl svědkem spalování těl vězňů popravených nacisty a později i komunisty. Po maturitě v roce 1947 začal studovat na vysoké škole a v dalších letech se angažoval v protikomunistickém odboji. V roce 1952 byl zatčen a odsouzen k 25 letům vězení. Kratší nepodmíněné tresty soud uložil i jeho rodičům. František Suchý byl propuštěn po odpykání poloviny trestu v roce 1964. Dalších jedenáct let se živil jako zámečník a později dostal místo konstruktéra v Kovodíle Praha.

Praha 10 - Strašnice, krematorium

Dostupné v: English | Česky

Krematorium ve Strašnicích bylo postaveno podle návrhu architekta Aloise Mezery. Dne 23. ledna 1932 je slavnostně otevřel tehdejší pražský primátor JUDr. Karel Baxa a svou funkci začalo plnit 4. dubna téhož roku. Během nacistické okupace zde byla tajně spalována těla popravených odbojářů z věznice na Pankráci i z kobyliské střelnice. Strašnické krematorium bylo jedinou stavbou svého druhu v celé Praze až do roku 1954, kdy bylo do provozu uvedeno krematorium v Motole.

Praha 10 - Strašnice, krematorium

Na tomto místě

Tajné seznamy mrtvých

Tajné seznamy mrtvých

František Suchý
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.
Zadejte prosím Váš e-mail a heslo
Zapomenuté heslo
Změnit heslo